17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Nowe dane GUS. Sprzedaż dużo gorsza od prognoz

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. spadła o 5 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca o 3,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. 

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była o 4,1% niższa w porównaniu ze styczniem br.” – czytamy w komunikacie. GUS podał także, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w lutym była wyższa niż przed rokiem o 10,8% i niższa o 2,8% m/m.

Jak informuje GUS, w lutym 2023 r. największy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) spośród prezentowanych grup wykazały jednostki handlujące paliwami stałymi, ciekłymi, gazowymi – o 26,2 proc. r./r.

Sprzedaż zmalała również w grupach: pozostałe (o 12,3 proc.), meble, rtv, agd (o 10,3 proc.), prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 8,9 proc.) oraz żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,6 proc.).

Wzrost sprzedaży raportowały natomiast podmioty zaklasyfikowane do grupy tekstylia, odzież, obuwie (o 9,9 proc.), pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 7,5 proc.) oraz farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 2,7proc.).

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.