14 grudnia 2024
Szukaj
Close this search box.

MRiRW: problem dostępności nawozów dla polskich rolników będzie się nasilać

Problem fizycznej i ekonomicznej dostępności nawozów dla polskich rolników może się nasilać, tak w związku z wojną w Ukrainie, jak i wskutek sytuacji na światowych rynkach - przyznaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Uprawy
Fot. Markus Winkler / Unsplash

Informacja resortu rolnictwa na temat sytuacji na krajowym rynku nawozów mineralnych była tematem wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

– Problem dostępności nawozów dla rolników może się w najbliższych miesiącach nasilić z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która niesie poważne konsekwencje dla rynku nawozowego. Niewykluczone są dalsze podwyżki cen gazu ziemnego, które mogą być powodem ograniczenia bądź wstrzymania dostaw ze Wschodu. Znajdą one odzwierciedlenie w podwyżkach cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych zawierających azot. Ponadto nawozy wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej i na Białorusi miały ponad 40-procentowy udział w polskim imporcie nawozów mineralnych – podkreślił wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, który referował temat w imieniu resortu rolnictwa.

Z przekazanych ministerstwu danych GUS wynika, że w 2021r. łączny udział nawozów z Rosji i Białorusi w polskim imporcie stanowił 42 proc. W przypadku nawozów potasowych było to aż 56 proc., wieloskładnikowych – 50 proc., a azotowych – 24 proc.

– Zastąpienie nawozów z kierunku wschodniego będzie dużym wyzwaniem w kontekście zaopatrzenia rolników w nawozy – przyznał Kołakowski. – Dostępność nawozów, tak fizyczna jak i ekonomiczna – z racji drastycznie rosnących cen – może się jeszcze pogarszać – powiedział sekretarz stanu.

Jakie działania są podejmowane?

MRiRW podało, że w sprawie cen nawozów prowadzi rozmowy z producentami, czyli z Anwilem i Grupą Azoty, ale są to spółki prawa handlowego i minister rolnictwa nie ma możliwości wpływania na ich politykę cenową – podał resort rolnictwa. Ceny ustalają zarządy spółek, które podlegają pod Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jednak po interwencji MRiRW i MAP, Grupa Azoty podjęła jednak decyzję o ograniczeniu eksportu i przekierowaniu nawozów na rynek krajowy. Azoty zaapelowały również do dilerów krajowych o współpracę w kwestii zabezpieczenia dostaw dla polskich rolników.

– MRiRW ze swojej strony wsparło w 2021 r. rolników przyspieszając wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich, by umożliwić im dokonywanie zakupów nawozów. Zwróciło się również do UOKiK o skontrolowanie, czy na rynku nie dochodzi do nieuczciwych praktyk – podkreślił wiceminister.

Działania rządu w tym zakresie to również wystąpienia do Komisji Europejskiej o uruchomienie działań pomocowych dla rolnictwa oraz inicjatywa pomocy rolnikom w formie dopłat do nawozów.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.