26 marca 2025

Ministerstwo przyjęło uzgodnienia z protestującymi rolnikami

Nie ma porozumienia, są uzgodnienia. Rozmowy przedstawicieli rolników z ministerstwem nie przyniosły generalnych rozwiązań.

Drugi dzień szóstej edycji Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce pod Rzeszowem zdominowało ogłoszenie uzgodnień zawartych między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami organizacji oraz środowisk rolniczych. Dziś poruszano również kwestie dotyczące współpracy oraz wyzwań stojących przed Polską po dwóch dekadach członkostwa w Unii Europejskiej.

Podczas rozmów prowadzonych późnym wieczorem i w nocy w negocjacjach z Ministerstwem Rolnictwa uczestniczyli: Błażej Bieniasz (AgroUnia), Wiesław Gryn (wiceprezes Oszukanej Wsi), Maciej Iżowski (organizator protestu w Barwinku), Gabriel Janowski (były minister rolnictwa), Artur Koncik (rolnik reprezentujący protestujących na granicy w Świecku), Roman Kondrów (z Podkarpackiej Oszukanej Wsi), Rafał Nieżurbida (przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej), Tomasz Obszański (przewodniczący NSZZ RI Solidarność), Filip Pawlik (AgroUnia), Władysław Serafin (przewodniczący KZRKiOR), Andrzej Sobociński (rolnik z Żuław, Pomorska Izba Rolnicza). Stronę rządową reprezentowali minister Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak. Mediatorem spotkania był Artur Balazs, Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP, były minister rolnictwa.

Uzgodnienia tak, porozumienie nie

Uzgodnienie zakłada utrzymanie obowiązującego embarga na produkty rolne z Ukrainy, które obowiązuje od połowy września ubiegłego roku. Dotyczy ono między innymi: pszenicy, kukurydzy, mąki pszennej, rzepaku i słonecznika. Ponadto minister rolnictwa ma zwrócić się do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie od 1 kwietnia bieżącego roku tranzytu tych produktów przez terytorium Polski. Obie strony w podpisanym dokumencie uznają też za konieczne wypracowanie szczegółowych zasad handlu artykułami rolno-spożywczymi pomiędzy Polską i Ukrainą. Jednocześnie podkreślają, że trudna sytuacja w rolnictwie to efekt agresji Rosji na Kijów.

– To nie była łatwa rozmowa dla żadnej ze stron. Osoby reprezentujące zarówno rząd, jak i stronę społeczną zdawali sobie sprawę z tego jak duża odpowiedzialność na nich spoczywa. Duża część tego dokumentu dotyczy handlu z Ukrainą. Mówi on o wypracowaniu zasad handlowych między Polską a Ukrainą. Minister zwróci się w rozmowach dwustronnych o usunięcie produktów wrażliwych, które w tym momencie nie mogą wjeżdżać na teren kraju, o wycofanie tych produktów z tranzytu – powiedział podczas briefingu prasowego, Michał Kołodziejczak.

W kwestii Zielonego Ładu – jego kompleksowy przegląd ma doprowadzić do uproszczeń w zakresie przepisów dotyczących ekoschematów, a także zmniejszenia biurokratycznych obciążeń.

– Nad zmianą zasad będziemy pracowali wspólnie. Dlatego wartość dokumentu, w którym spisaliśmy uzgodnienia, jest bardzo duża. To nam, stronie rządowej, daje bardzo silny mandat do pracy – dodał Kołodziejczak.

Izby Rolnicze deklarują pomoc

– Spodziewałem się po tym spotkaniu większej liczby konkretów, niemniej jest to niewielki krok naprzód w stronę rozwiązania kryzysu – ocenia Robert Nowak, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Po raz kolejny nie obejdzie się bez dopłat, żeby ugasić pożar. Są konieczne, ale niewystarczające. Nie rozwiążemy problemu bez opróżnienia magazynów, zdjęcia milionowej „górki” ton. Czy to na cele energetyczne, czy wywiezienie części zalegającego zboża poza rynek europejski. Ponadto konieczne jest embargo na towary z kierunków Rosji i Białorusi. Jako Krajowa Rada Izb Rolniczych jesteśmy gotowi do współpracy. Deklarujemy pomoc zarówno przy ustalaniu szczegółowych rozwiań w postaci dopłat, jak i zmian zasad Zielonego Ładu w rolnictwie – dodał wiceprezes KRIR.

Dwie dekady w Unii – bilans rolniczy

Finałową debatą była dyskusja „Wspólnota rolnicza w Europie: współpraca i wyzwania po 20 latach członkostwa Polski w UE”. Wzięli w niej udział: Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Fundacji EFRWP, poseł do Parlamentu Europejskiego, Milan Dad’ourek – wiceminister rolnictwa Republiki Czeskiej. Ponadto Michał Kołodziejczak – wiceminister, Jerzy Plewa – ekspert Team Europe oraz Wiktor Szmulewicz – prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Eksperci mówili między innymi o polityce rolnej i społecznej UE, perspektywach rozwoju eksportu i importu produktów rolnych. A także o roli organizacji rolniczych w budowaniu silnej społeczności – współpracy między rolnikami a biznesem.

Na zakończenie VI edycji Europejskiego Forum Rolniczego wręczono nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Wyróżnienie to wspólna inicjatywa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz „Tygodnika Poradnik Rolniczy”. Laureatem w kategorii Innowacyjne Gospodarstwo Rodzinne został Łukasz Kolberg, posiadający gospodarstwo założone przez rodziców w latach 80. Położone jest we wsi Bożepole Królewskie, w gminie Skarszewy (woj. pomorskie).

Nagroda w kategorii Innowacyjne Przedsiębiorstwo Na Wsi trafiła do Łukasza Czecha. Natomiast zwycięzcami w kategorii Innowacyjny Rolniczy Handel Detaliczny i Sprzedaż Bezpośrednia zostali Ewa i Mieczysław Chabowscy.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.