Za nowelizacją głosowało 436 posłów, przeciw było 11, nikt się nie wstrzymał od głosu.
Nowelizacja wdraża unijne przepisy do polskiego prawa. Dotyczą one zmian zasad funkcjonowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Zawierają też wymagania, które muszą podlegać weryfikacji i nadzorowi przez IJHARS.
Najistotniejsze zmiany zawarte w ustawie związane z nadzorem sprawowanym przez IJHARS to: doprecyzowanie zasad kontroli sprzedaży żywności prowadzonej na odległość, w szczególności za pośrednictwem Internetu oraz wprowadzenie instytucji anonimowego pobrania próbki.
Ponadto nowe przepisy dostosowują funkcjonowanie IJHARS do obowiązujących wymagań w zakresie ochrony danych osobowych. W nowelizacji uzupełniona została definicja artykułów rolno-spożywczych o pasze dla zwierząt domowych, wprowadzona została definicja zakupu kontrolnego.
Ustawa dopuszcza możliwość uzyskania pomocy policji przy przeprowadzaniu kontroli przez organy IJHARS. Umożliwia pobieranie próbek do kontroli oznakowania czy wykonywania fotografii kontrolowanych artykułów rolno-spożywczych. Ponadto Inspekcja ma możliwość stosowania sankcji w związku z realizacją nowych zadań związanych z nadzorem nad wprowadzaniem do obrotu materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością.
Zmiany dotyczą również przepisów odnoszących się do znakowania artykułów rolno-spożywczych. Natomiast nie będzie oznaczenia „dobrostan plus”, ponieważ nie zgodziła się na to KE.
Większość przepisów wejdzie w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.