21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

IUNG: susza rolnicza w ośmiu województwach, najgorzej z kukurydzą

Suszę rolniczą w okresie od 11 lipca do 10 września stwierdzono w ośmiu województwach - podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Od 11 lipca do 10 września 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna – wynosiła -79 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 2 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 lipca – 31 sierpnia) – podano w raporcie IUNG.

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju, ale suszę rolniczą odnotowano w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na Pobrzeżu Słowińskim, Pojezierzu Wielkopolskim oraz w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, na Pojezierzu Pomorskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Najmniejszy niedobór był w woj. południowych i we wschodniej części woj. lubelskiego.

Susza występowała w ośmiu monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, buraka cukrowego, chmielu oraz warzyw gruntowych.

Od 11 lipca do 10 września 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę notowano w 225 gminach (9 proc. gmin Polski).

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.