23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk o KPS: rolnicy składając wnioski w marcu 2023 muszą w pełni skorzystać z płatności

– Istotne jest, aby wszystkie procedury zostały zakończone w odpowiednim czasie tak, aby rolnicy składając wnioski w marcu 2023 mogli jak najszerzej korzystać z przewidzianych w Planie płatności – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Wicepremier Henryk Kowalczyk odpowiada na pytania zaproszonych gości.
Wicepremier Henryk Kowalczyk odpowiada na pytania zaproszonych gości. Fot. MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz europoseł Krzysztof Jurgiel wzięli udział w konferencji pt. „Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027”, która została zorganizowana przez Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Propozycja zmian w Krajowym Planie Strategicznym

– Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny – poinformował w piątek, podczas konferencji zorganizowanej w ramach sejmowej komisji, wicepremier Kowalczyk

Zwrócił uwagę, że jest to kolejny krok wdrażania Plan Strategicznego.

– Podczas posiedzenia podjęto szereg uchwał, w tym dwie niezwykle istotne – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier wyraził nadzieję, że Komisja Europejska, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyrazi zgodę na proponowane zmiany.

Wspomniane dwie uchwały dotyczą kwestii:

  • wyłączenia rzepaku z ograniczeń w strukturze zasiewów,
  • od dzielenia wszystkich działań dobrostanowych od siebie, co oznacza, że zwiększenie powierzchni, uwolnienie z łańcucha, wypas, wybieg i ściółkowanie będzie można realizować oddzielnie bez warunkowości.

– Istotne jest, aby wszystkie procedury zostały zakończone w odpowiednim czasie tak, aby rolnicy składając wnioski w marcu 2023 mogli jak najszerzej korzystać z przewidzianych w Planie płatności – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Mamy różne rolnictwa w Europie

– Krajowy Plan Strategiczny to dokument, który określa przyszłość polskiego rolnictwa na najbliższe 5 lat, ale myślę, że wiele rozwiązań zostanie na dłużej – stwierdził unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Komisarz zwrócił też uwagę na różne sytuacje w poszczególnych krajach. Jako przykład podał Holandię, w której rolnictwo należy do najbardziej intensywnych.

– Posiadając tylko 1,8 mln ha ziemi rolnej wartość produkcji rolnej w Holandii wynosi 23 mld euro, podczas gdy w przy podobnej wielkości ziemi rolnej w Łotwie i w Słowacji – wartość produkcji to odpowiednio 1,3 mln euro oraz 1,8 mld euro – poinformował komisarz Wojciechowski.

Komisarz podał jednocześnie, że w przypadku emisji gazów cieplarnianych średnia dla UE wynosi 2,5 tony, a w Holandii 10 ton.

Również zużycie energii na 1 ha jest różne – średnia unijna to 172 MJ, a w Holandii 2104 MJ.

– Mamy różne rolnictwa w Europie i nie możemy przykładać jednej miary do wszystkich – dodał unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Podczas konferencji temat płatności dla rolników w ramach KPD dla WPR na lata 2023-2025 przedstawiła Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW.

Źródło: MRiRW

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.