Bieżącą (czerwiec 2024 r.) sytuację ogólną gospodarstw rolnych rolnicy ocenili podobnie jak w grudniu 2023 r. Zobacz infografikę: jaka jest koniunktura na wsi.
Prognozy rolników dotyczące sytuacji ich gospodarstw rolnych w II półroczu br. są bardziej pesymistyczne w porównaniu z prognozami na I półrocze br. Zmiany jakie zaszły w I półroczu br. oceniono niekorzystnie, ale mniej pesymistycznie niż w II półroczu ub. roku. Wartość wskaźnika zmiany sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych wskazuje nadal, że koniunktura jest zła.
Podobnie jak w styczniu br. ogólną sytuację swojego gospodarstwa najgorzej ocenili rolnicy specjalizujący się w produkcji roślinnej, natomiast najlepiej (chociaż nadal pesymistycznie) – ukierunkowani na produkcję zwierzęcą.
Oceny dotyczące sytuacji gospodarstw rolnych mogły się różnić w zależności od kilku czynników. Takich jak: forma prawna gospodarstwa rolnego, powierzchnia użytków rolnych, ukierunkowanie produkcyjne gospodarstw rolnych. Ponadto rodzaj prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich. A także wiek i wykształcenie osoby kierującej gospodarstwem rolnym.
Zobacz infografikę:

Źródło: GUS, https://stat.gov.pl/
Zobacz też: https://www.pprol.pl/spada-inflacja-lepsze-nastroje-konsumentow/