13 stycznia 2025

Dzień Drzewa na Mazowszu

Lasy na Mazowszu zajmują ponad 833 tys. ha. Stanowi to niemal jedną czwartą powierzchni województwa. 10 października przypada dzień drzewa .

10 października przypada Światowy Dzień Drzewa. Ta międzynarodowa akcja sadzenia drzew jest obchodzona w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, od 21 lat.

Lasy na Mazowszu zajmują ponad 833 tys. ha. Stanowi to około 23,5 proc. powierzchni województwa. W gestii Lasów Państwowych znajduje się około połowy tej powierzchni. Pozostałe niemal 50 proc. to lasy należące do innych właścicieli, w tym osób prywatnych – obejmują one powierzchnię prawie 374 tys. ha.

Dojrzałe drzewostany pełnią bardzo ważne funkcje. Są nie tylko ostoją, lecz także pomagają chronić klimat, oczyszczają powietrze, schładzają temperaturę otoczenia i chronią przed hałasem. Dbamy o ich ochronę i dobrostan. Wykonujemy nowe nasadzenia i realizujemy liczne działania, które mają zachować ich wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe – mówi marszałek Adam Struzik.

Mazowieckie parki krajobrazowe

Na terenie województwa mazowieckiego w całości jest położonych pięć parków krajobrazowych. Tworzą one wojewódzką samorządową jednostkę organizacyjną – Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. W jego skład wchodzą: Brudzeński, Chojnowski, Kozienicki, Mazowiecki i Nadbużański Park Krajobrazowy. Ich całkowita powierzchnia to 126 071,3 ha, zaś otulina parków stanowi obszar 92 604,48 ha.

Ponadto pod nadzorem urzędu marszałkowskiego znajdują się także obszary chronionego krajobrazu. Na terenie Mazowsza jest ich 30, m.in. Gostynińsko-Gąbiński czy Krysko-Joniecki Obszar Chronionego Krajobrazu. Całkowita powierzchnia obszarów chronionego krajobrazu wynosi 811 695,47 ha.

Dzień Drzewacztery programy wsparcia

Podsumowując: samorząd Mazowsza prowadzi cztery programy wsparcia, których celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Celem programu „Mazowsze dla klimatu” jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Dzięki niemu możliwa jest realizacja proekologicznych inwestycji, takich jak nasadzenia drzew i krzewów czy budowa ogrodów deszczowych. Pozostałe to Mazowsze dla czystego powietrza”, „Mazowsze dla czystego ciepła” i program „Mazowsze bez smogu”.

Gdzie najwięcej lasów?

Największą powierzchnię lasy zajmują na terenie powiatów: przysuskiego, wyszkowskiego, szydłowieckiego, kozienickiego, ostrołęckiego, przasnyskiego, garwolińskiego i legionowskiego. Najbardziej zadrzewionym miastem na prawach powiatu na Mazowszu jest Ostrołęka – lasy stanowią ponad 15,4 proc. obszaru miasta. Najniższą lesistość mają: Radom (prawie 7 proc.) i Siedlce (6,5 proc.), a w Płocku tereny zadrzewione to tylko 5 proc. powierzchni miasta. Natomiast w Warszawie zajmują ponad 14 proc. W efekcie plasuje to stolicę Polski na 10. miejscu najbardziej zadrzewionych europejskich stolic.

Mieszko I, Wszebora i Uparty Mazur

Na warszawskim Ursynowie rośnie około 600-letni dąb szypułkowy Mieszko I – najstarsze drzewo w stolicy i jedno z najstarszych w całym województwie. Podczas jednych z ostatnich prac pielęgnacyjnych zbudowano nowe podpory i założono pasy podtrzymujące jego koronę. Nieco młodszym, ale znacznie wyższym od Mieszka I (28 m wysokości wobec 18 m Mieszka I) jest dąb szypułkowy Uparty Mazur rosnący we wsi Młock niedaleko Ciechanowa. Obwód jego pnia (ok. 900 cm) czyni go jednym z najgrubszych drzew tego gatunku w Polsce). Warto zaznaczyć, że słowo „Mazur” określa dawnego mieszkańca Mazowsza. Ponadto w nadleśnictwie Mińsk Mazowiecki, rośnie Wszebora – sosna zwyczajna uznawana za najstarszą sosnę w Polsce. Jest gdzie obchodzić Dzień Drzewa.

Źródło: UMWM

Zobacz też: https://www.pprol.pl/las-sie-zmienia-odroczony-wyrok-na-sosne-i-swierk/

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.