12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Kolejne statki z produktami rolnymi wypłynęły z Ukrainy

Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy. Jednocześnie do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku.

Jak poinformowała Turcja – która razem z ONZ wynegocjowała w lipcu porozumienie między Kijowem a Moskwą odblokowujące ukraiński eksport morski – statek Sacura, który wyruszył w poniedziałek z portu Piwdennyj, przewozi 11 tys. ton soi do Włoch, a Arizona, która wypłynęła z Czarnomorska, wiezie 48 548 ton kukurydzy do miasta Iskenderun w południowo-wschodniej Turcji.

W sumie z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne.

Pierwszy statek od początku wojny w ukraińskim porcie

Tymczasem, jak poinformował ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow, do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku. Jednostką, która przybyła na Ukrainę jest masowiec Fulmar S pod banderą Barbadosu. Jak podkreślił Kubrakow, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.

Kubrakow zapowiedział, że jego kraj wkrótce zacznie eksportować zboże z portu Piwdennyj, co pozwoliłoby wysyłać łącznie co najmniej 3 mln ton towarów miesięcznie. W czasie pokoju Ukraina eksportowała do 6 mln ton zbóż miesięcznie ze swoich portów nad Morzem Czarnym i nad Morzem Azowskim.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.