3 października 2024
Szukaj
Close this search box.

Jakie prozdrowotne właściwości ma pokrzywa?

Pokrzywa to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych, wszyscy doskonale ją znamy, ale czy wiemy jak wiele dobrego może uczynić dla naszego zdrowia?

Współcześni naukowcy dokładnie ją przebadali i są zdumieni bogactwem składników odżywczych oraz właściwościami leczniczymi nieporównywalnymi z innymi roślinami, dlatego też pokrzywę uważa się za leczniczą królową wszelkich ziół. W medycynie ludowej znana od tysiącleci, dziś powraca do łask.

Co zawiera pokrzywa?

Pokrzywa to prawdziwe bogactwo bezcennych składników, które wzmacniają, oczyszczają i regenerują ludzki organizm, zawiera: kwas foliowy, żelazo, mnóstwo witaminy C, wapń, krzem.

Picie naparów z liści pokrzywy wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn (zwłaszcza mocznika), ułatwia trawienie oraz łagodzi dolegliwości związane ze stanem zapalnym przewodu pokarmowego.

Pokrzywa zawiera także sole mineralne oraz mikroelementy, takie jak: magnez, wapń, potas oraz doskonale przyswajalne żelazo, szczególnie ważne w leczeniu osłabienia, apatii lub anemii. Ten na pozór zwykły chwast, jest również źródłem cennych witamin: A, B, C oraz K. Doskonale oczyszcza i wzmacnia nerki.

Jak działa pokrzywa?

Wzmacnia układ odpornościowy, poprzez pobudzenie procesu niszczenia chorobotwórczych bakterii, wirusów oraz grzybów. Wspomaga wytwarzanie w organizmie limfocytów typu T – komórek produkujących przeciwciała, sprzyja tworzeniu naturalnej broni przeciw wirusom zwanej interferonami. Oczyszcza, leczy i chroni nerki.

Jest idealna na anemię. Pokrzywa zawiera unikalną mieszankę składników: kwasu foliowego, żelaza, miedzi i witaminy K – a więc składników biorących udział w tworzeniu czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Oczyszcza organizm – również z chemii, z kwasu moczowego i wszelkich toksyn. Kwas moczowy osadzając się w stawach powoduje stany zapalne oraz ostry ból i obrzęki. Pokrzywa wspiera usuwanie kwasu moczowego wraz z moczem.

Leczy reumatyzm i artretyzm.

Oczyszcza i wspomaga regenerację wątroby.

Leczy stan zapalny jelita grubego. Jak dowodzą amerykańscy naukowcy składniki zawarte w pokrzywie leczą stan zapalny jelita grubego.

Dodaje energii, gdyż zawiera mnóstwo krzemu, który wzmacnia biopole energetyczne człowieka. Krzem jest dla nas bezcennym pierwiastkiem, jednak jest słabo przyswajalny. Jego znaczny niedobór, stwarza w organizmie idealne warunki dla powstawania nowotworów, zawałów serca, a nawet udarów. W najlepszej formie występuje w świeżych roślinach.

Pokrzywa wspomaga leczenie alergii, łagodzi objawy kataru siennego, dzięki obecności flawonoidów, które działają przeciwhistaminowo.

Przedłuża młodość. Pokrzywa zawiera mnóstwo antyoksydantów, które unieszkodliwiają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu oraz wielu chorób, w tym choroby serca i układu krążenia, choroby Parkinson i Alzheimera, choroby oczu, nowotwory, cukrzycę etc. Do tych bezcennych antyoksydantów zaliczana jest witamina C, E, kwas foliowy, w które bogata jest pokrzywa.

Wzmacnia kości, ułatwia ich zrastanie i zapobiega osteoporozie. Pokrzywa zawiera mnóstwo dobrze przyswajalnego wapnia oraz krzemu co czyni ją doskonałym lekiem na wszelkie problemy kostne, sprawia, że kości stają się mocniejsze, szybciej się zrastają, a chrząstki stawowe ulegają odnowieniu.

Są jednak przypadki, w których stosowanie pokrzywy nie jest wskazane. Są to nowotwory narządów rodnych, mięśniaki i występujące krwawienia. Nie powinny jej używać, bez konsultacji z lekarzem, osoby z przewlekłymi chorobami nerek oraz chorujące na cukrzycę, ze względu na jej właściwości obniżające poziom cukru we krwi.

Jak zbierać pokrzywy na sok?

Najlepiej zbierać je w maju, z dala od dróg, w czystych zacienionych miejscach. Starsze pokrzywy mają mniej witamin i minerałów, a w czasie kwitnienia mogą uczulać.

Do zrobienia soku należy zbierać je całe jednak niezbyt wyrośnięte, a do herbaty, koktajlu, czy zupy wystarczy kilka listków (tych najbardziej miękkich z wierzchołka rośliny). Pokrzywę trzeba sparzyć gorącą wodą, dzięki czemu swobodnie będzie można ją przyrządzić. Można dodawać ją do sałatek, jajecznicy, zup i innych potraw.

Dla wzmocnienia organizmu i poprawy wyników krwi wystarczy pić zaledwie 1-2 łyżki soku dziennie, przez ok. 2 tygodnie. Sok z pokrzywy można dodać do innych soków i wszelkich zielonych koktajli. Ze względu na jej niezwykłe właściwości osoba dbająca o zdrowie powinna w czasie sezonu jak najczęściej jadać potrawy z pokrzywą, pić sok z pokrzywy lub napar ze świeżych pokrzyw.

Źródło: Redakcja dozdrowia.com.pl

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.