12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Ekoschematy nadal niepewne. Rolnicy pytają o wypłaty i stawki

Rolnicy wciąż nie znają stawek ekoschematów. Boją się, że zamiast 100 zł dostaną mniej. Co na to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Nadal nie wiadomo, ile pieniędzy otrzyma gospodarstwo, które zdecydowało się na te płatne praktyki. Jednocześnie pojawiają się teorie o dużej redukcji stawek. Rolnicy z różnych regionów Polski alarmują, że z nieoficjalnych informacji, które uzyskali wynika, że w najpopularniejszych ekoschematach stawka za 1 punkt wyniesie 30 zł, a nie 100 zł.

Stawki mogą być niższe

ARiMR uspokaja: wcześniejsze podawanie stawek ekoschematów może być obarczone dużym błędem.
Jest za wcześnie, by mówić o dokładnej wysokości stawek. Agencja określi je na podstawie zweryfikowanych informacji dotyczących powierzchni i liczby zwierząt zadeklarowanych przez rolników w składanych wnioskach.

Ministerstwo rolnictwa nie wyklucza zmiany wcześniej planowanych dopłat. Ostatnio zastrzegło, że jeśli powierzchnia lub liczba zwierząt kwalifikujących się do ekoschematów przekroczy dostępny limit, konieczna będzie zmiana wcześniej planowanych stawek. Jednocześnie resort poinformował, że planuje skorzystać z możliwości przesuwania środków pomiędzy poszczególnymi płatnościami. Tak aby rzeczywiste stawki były jak najbardziej zbliżone do planowanych.

Ekoschematy popularne wśród rolników

Rolnicy, którzy ubiegają się o płatności w ramach ekoschematów muszą uzbroić się w cierpliwość. Pozostałą kwotę dopłat wraz z ekoschematami dostaną dopiero po określeniu przez ministerstwo stawek ekoschematów​. Przepisy nakazują bowiem realizować płatność końcową w jednym przelewie.
ARiMR przewiduje, że obsługa wniosków zawierających deklarację realizacji ekoschematu Dobrostan zwierząt, z uwagi na specyfikę zasad obowiązujących w przypadku tego dofinansowania, rozpocznie się najpóźniej. Agencja ma czas na realizację przelewów do 30 czerwca 2024 roku.

ARiMR podaje, że największym zainteresowaniem wśród rolników, którzy zadeklarowali realizację ekoschematów w 2023 roku cieszyło się „Rolnictwo węglowe”. Łącznie zawnioskowało o nie ponad 423 tys. rolników. Najwięcej w województwach mazowieckim i lubelskim, tj. po ponad 58 tys. w każdym z nich. Drugi co do popularności ekoscehmatem jest „Dobrostan zwierząt”. Wnioskowało o niego około 90,3 tys. rolników, głównie z Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski.

Zestawienie wniosków za 2023 rok

  • Rolnictwo węglowe – 423 tys. rolników;
  • Dobrostan zwierząt – 90,3 tys. rolników;
  • Retencjonowanie wody na TUZ – 15,7 tys. rolników;
  • Integrowana produkcja roślin – 6,3 tys. rolników;
  • Obszary z roślinami miododajnymi – 5,2 tys. rolników;
  • Biologiczna uprawa roślin – 1,4 tys. rolników;

Zobacz też: https://www.pprol.pl/co-z-ugorowaniem-4-proc-gruntow-rolnych/

Źrodło: https://www.gov.pl/web/arimr/ekoschematy—informacje-ogolne-23

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.