12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Ze wsi do miasta. Przyrów świętuje prawa miejskie na trzy raty

Szampanem i tortem mieszkańcy Przyrowa w powiecie częstochowskim przywitali nowy rok. Wspólny Sylwester na rynku był pierwszą z trzech imprez z okazji odzyskania praw miejskich. Przyrów jest na liście 34 nowych polskich miast. O drodze ze wsi do miasta rozmawiamy z Robertem Nowakiem, już nie wójtem a burmistrzem, od ubiegłego roku także wiceprezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jakie kolejne atrakcje?
15 marca organizujemy uroczystą sesję w hali sportowej. Data nieprzypadkowa. Dokładnie 15 marca 1369 roku Przyrów otrzymał prawa miejskie. Działo się to po sąsiedzku, na zamku w Olsztynie. Przywitamy nowy sztandar, herb, flagę zatwierdzone przez komisje heraldyczną. A w pierwszych dniach maja zaprosimy mieszkańców i gości na festyn, już nie wiejski a miejski.

Czy ta zmiana jest kosztowna?
Raczej prestiżowa. Zmieniamy pieczątki, tablice… Natomiast nie podnosimy podatków. Mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów awansu do grona miast.
Pan w awansuje do grona burmistrzów.
Po 25 latach wójtowania, w szóstej kadencji…
Co, poza prestiżem, zmianą szyldów przyniosą nowe prawa.
Przede wszystkim niczego nie stracimy. Nadal możemy korzystać z praw wynikających z Krajowego Planu Strategicznego. Natomiast zyskamy więcej możliwości ubiegania się o nowe środki pomocowe. Potrzebne choćby na rewitalizację miasta, miękkie programy społeczne.

Zapleczem Przyrowa pozostaną tereny wiejskie. Co w rolnictwie jest najpilniejsze do załatwienia?
Rozwikłanie ekoschematów. Mało kto potrafi się w nich połapać. Dają pole popisu doradcom, dla rolnika to tylko kłopot. Ważna jest także odpowiedź na pytanie, co dalej z udziałem Ukrainy na rynku żywności. Jak go uregulować, wrócić do ceł, kontyngentów. Już nie tylko na zboże, kukurydzę, ale mięso.
Nasz rynek obecnie to jedna wielka ruletka. Sam jestem rolnikiem, i też nie wiem, co za ile będę mógł sprzedać. Zboże? Słaba cena. Natomiast koszty produkcji, pracy, nawozów rosną. Nożyce cenowe się rozjechały. Trzeba to zmienić.
Rozmawiał Grzegorz Pawlak

Czytaj też: https://www.pprol.pl/robert-nowak-z-krir-rola-rolnictwa-w-wyzywieniu-swiata-musi-pozostac-dominujaca/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.