19 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Dachy z azbestu do wymiany. Nabór wniosków do 12 stycznia


Trwa nabór wniosków o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Wnioski można składać tylko elektronicznie do 12 stycznia 2024 r. Dachy z azbestu powoli znikają z wiejskiego krajobrazu. Pomoc pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Ze wsparcia na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych mogą skorzystać osoby fizyczne. Jeśli podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników lub są beneficjentami płatności bezpośrednich. Starający się o to dofinansowanie powinni mieć również nadany numer w ewidencji producentów rolnych. A także być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego. O pomoc nie mogą się ponownie ubiegać ci, którym przyznano ją w ramach naboru prowadzonego od 17 października do 15 listopada 2022 r.

Dachy z azbestu – jakie zmiany

Stawka pomocy niezmiennie wynosi 40 zł/ m2. Maksymalna powierzchnia dachu z azbestu objęta dofinansowaniem to 500 m2. Warto wiedzieć również o różnicach między obecnym a ubiegłorocznym naborem. Teraz inwestycje objęte wsparcie będą mogły być realizowane także na terenach gmin miejskich. Ułatwieniem ma być m.in. zniesienie obowiązku dołączenia do dokumentów kopii zgłoszenia budowy lub wykonania innych robót budowlanych, zezwoleń lub innych decyzji. Wystarczy, że zainteresowany dofinansowaniem oświadczy, że dopełni niezbędnych formalności związanych z realizowaną inwestycją we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.

Ponadto wnioskodawcy mają więcej czasu na uzupełnienie wniosku lub złożenie wyjaśnień – z 7 do 14 dni. Obowiązują bardziej precyzyjne zawiadomienia wysyłane do wnioskodawców m.in. o potrzebie uzupełnienia wniosku lub złożenia wyjaśnień.

Wnioski przyjmowane są od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Na tym etapie można się też ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

W ramach pierwszego naboru wniosków dotyczącego wsparcia na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest z KPOiZO do Agencji wpłynęło 47 tys. wniosków. Za przekazywanie środków na konta tych, którym przyznano dofinansowanie, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju. Do tej pory wypłacił ponad 118 mln zł.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/wymiana-dachow/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.