12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Wymiana dachów z azbestu. Wnioski o dofinasowanie tylko elektronicznie

Wymiana dachów z azbestu. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Nabór rozpoczął się 15 grudnia.

Nabór rozpoczął się 15 grudnia. Potrwa do 12 stycznia 2024 r. Wnioski o wsparcie na wymianę dachów z azbestu w gospodarstwach rolnych można składać tylko elektronicznie. W pierwszym dniu naboru wnioski złożyło 2,3 tys. rolników. Wynikająca z nich kwota wynosi ok. 31 mln zł.

Kto może składać wnioski

Wsparcie na wymianę dachów z azbestu w gospodarstwach rolnych pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności KPOiZO. Wnioski mogą składać osoby fizyczne podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników lub będące beneficjentami płatności bezpośrednich. Starający się o to dofinansowanie powinni mieć również nadany numer w ewidencji producentów rolnych. Ponadto muszą być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego. O pomoc nie mogą się ponownie ubiegać ci, którym przyznano ją w ramach naboru prowadzonego od 17 października do 15 listopada 2022 r.

Wymiana dachów – jaka powierzchnia

Stawka dofinansowania nadal wynosi 40 zł/ m2. Powierzchnia dachu objęta dofinansowaniem nie może być większa niż 500 m2. Są różnice między obecnym a ubiegłorocznym naborem. Obecnie inwestycje objęte wsparciem można realizować także na terenach gmin miejskich. Nie ma obowiązku dołączenia do dokumentów kopii zgłoszenia budowy lub wykonania innych robót budowlanych, zezwoleń lub innych decyzji. Ponadto zainteresowany dofinansowaniem będzie musiał oświadczyć, że dopełni niezbędnych formalności związanych z realizowaną inwestycją w starostwie powiatowym.

Wnioski można składać od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych https://epue.arimr.gov.pl/pl/strona-glowna. Na tym etapie wnioskodawcy mogą się ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Przypominamy, że wymiana w gospodarstwach rolnych dachów wykonanych z materiałów zawierających azbest trwa od kilku lat. Także w 2022 roku Agencja przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na wymianę azbestowych pokryć dachowych. Ważne, że takie dachy muszą się znajdować na budynkach służących do produkcji rolniczej. Maksymalna powierzchnia, do której rolnikom przysługuje wsparcie, wynosi 500 m2, a stawka pomocy to 40 zł/m2. Wymiana musi dotyczyć całego dachu. Zobacz: https://www.pprol.pl/wkrotce-nowy-program-doplat-do-utylizacji-azbestu/

źródło: ARiMR

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.