Czy modna dieta to zdrowa dieta?
Obecnie w ofercie cateringów dietetycznych dostępnych jest wiele różnorodnych diet. Coraz popularniejsze są diety z wykluczeniami – bez laktozy, bez glutenu, bez mięsa. Oferta jest bardzo bogata, czy zatem powinniśmy ulegać modom w tej kwestii? O trendach w żywieniu Polaków rozmawiamy z dietetyczką Burak Dieta, cateringu oferującego diety pudełkowe.
Jak Burak Dieta wyczuwa nastroje konsumentów i jak kreuje trendy w żywieniu?
Staramy się nadążać za najnowszymi trendami żywieniowymi. Obserwujemy co dzieje się branży, jaka jest sytuacja gospodarcza, ekonomiczna. Np. pandemia i rozpowszechnienie zdalnej pracy miały bardzo duży wpływ na branżę gastronomiczną oraz na styl żywienia Polaków. Przede wszystkim jednak słuchamy naszych klientów. Otrzymując od nich opinie i informacje o zainteresowaniu konkretnymi dietami, poszerzamy na bieżąco naszą ofertę.
Czym kierujemy się przy wyborze diety i na co należy zwracać uwagę, aby dieta była dostosowana do naszych potrzeb?
Przede wszystkim na wybór konkretnej diety wpływają nasze preferencje kulinarne a także stan zdrowia, który czasem wymaga stosowania konkretnego sposobu żywienia. Żeby dieta była dostosowana do naszych potrzeb, trzeba wziąć pod uwagę tryb życia, w tym ilość aktywności, wiek, wagę, a także cel stosowania danej diety. W razie wątpliwości dietetycy Burak Dieta zawsze służą pomocą.
Moda na dietę – prawda czy mit? Co dziś najbardziej inspiruje konsumentów podczas wyboru odpowiedniej diety dla siebie?
W dobie Internetu to zdjęcia, popularność danej diety wśród znanych osób i często promowane przesadzone „spektakularne” efekty wpływają na wybór diety. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko co „modne” jest dla nas odpowiednie – w przypadku diety bardzo ważne są indywidualne potrzeby organizmu.
Wiemy już, żeby nie ulegać modom i przy wyborze diety, kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami. Jakie rady ma Pani dla czytelników Polskiego Portalu Rolniczego – o czym warto pamiętać podczas przygotowywania posiłków?
Przede wszystkim korzystajmy częściej z piekarnika czy garnków parowych zamiast z patelni. Starajmy się ograniczyć sól – używajmy jej do gotowej potrawy lub spróbujmy zastąpić ziołami. Pamiętajmy też o korzystaniu z sezonowych warzyw i owoców (najlepiej surowych) – jemy również oczami, im bardziej kolorowy talerz tym przyjemniej się je, a w dodatku dostarczymy sobie dużo witamin i błonnika.
Jakie są Pani zdaniem najczęściej popełniane błędy żywieniowe?
Na pewno niekorzystnie wpływa na nas stosowanie zbyt dużej ilości cukrów, tłuszczów nasyconych i soli w diecie oraz nieregularne spożywanie posiłków.
Hasło Burak Dieta „Zdrowie zaczyna się na talerzu”- dlaczego warto o tym pamiętać i jaki związek ma żywienie z naszym zdrowiem, samopoczuciem i kondycją fizyczną oraz psychiczną?
To co jemy niewątpliwie wpływa na nasz stan zdrowia. Zapewniając odpowiednią podaż makroskładników oraz witamin i składników mineralnych dbamy o odżywienie organizmu, które jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania. Nie bez powodu mówi się, że jedzenie to nasze paliwo. Jeśli będzie dobrej jakości to organizm na pewno się nam odwdzięczy m.in. większą ilością energii, lepszą koncentracją, lepszym snem a także wyglądem zewnętrznym.