Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, rolnicy za mleko dostają w skupie dzisiaj niemal tyle samo, ile przed rokiem. „Więcej jednak niż przed wybuchem wojny i pandemią” – pisze „DGP”. Rolnicy zauważają jednak, że tylko w 2022 r. ich koszty niemal podwoiły się, rosnąc o około 1 zł na litrze mleka, z powodu cen, pasz, energii i paliwa.
„Spadek cen to konsekwencja wzrostu produkcji – w 2022 r. zwiększyła się o 2,4 proc., do niemal 12,8 mln t. W pierwszym kwartale tego roku o kolejny niemal 1 proc.” – czytamy w „Rz”. A także efekt sytuacji na rynkach światowych, gdzie ceny maleją.
Tańszy surowiec przekłada się na cenę gotowych produktów. Z początkiem czerwca znów spadły ceny masła i mleka, za żółte sery płacimy nawet o 20 proc. mniej niż rok temu. „Masło kosztuje o ponad 30 proc. mniej, podobnie jak mleko w proszku, a śmietana i śmietanka o niemal 5 proc.” – wylicza „DGP”. Wkrótce spadną też ceny jogurtów i kefirów.
Dodatkowo kończą się kontrakty sieci handlowych na dostawy wyrobów mleczarskich, a odnawiane są na nowych warunkach i sieci płacą mniej za wyroby mleczarskie.
Co zrobi Ukraina?
„Zdaniem ekspertów faza spadkowa cen surowca może utrzymać się nawet do 2024 r., z przerwą na przełomie roku, kiedy surowiec może znowu drożeć w skupie, co będzie związane z sezonowością na rynku. Wiele będzie zależeć jednak od tego, jakie decyzje względem polskich wyrobów podejmie Ukraina” – czytamy w „Rz”.
Ukraina chce przywrócić kontrole weterynaryjne polskich wyrobów mleczarskich. Dla Polski Ukraina to trzeci rynek eksportowy na rynku mleka i jego przetworów, a dla serów nawet drugi przed wybuchem wojny.
– To byłby cios dla polskich producentów. Dodatkowe kontrole oznaczają dłuższe postoje na granicy, co może mieć przełożenie na koszty eksportu do Ukrainy. Wielu producentów może wycofać się ze współpracy z odbiorcami ze Wschodu. Towar zostanie wtedy w kraju, co może jeszcze bardziej pogłębić spadki cen – podkreśla Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka. „DGP” uważa, że alternatywą może być eksport przez Litwę, co polscy producenci mają już przetestowane za sprawą embarga rosyjskiego.