13 grudnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Ceny drobiu mocno w górę. Winna nie inflacja, ale zakaz używania pasz z GMO?

Ceny drobiu mocno w górę, a powodem jest nie inflacja, ale działania polskiego rządu, który chce zakazać wytwarzania i używania pasz z dodatkiem GMO - twierdzi Izba Zbożowo-Paszowa. Zakaz ma zacząć działać od stycznia 2024 roku.

Ceny pasz to ponad 70 procent kosztów produkcji drobiu w Polsce. Wprowadzenie zakazu korzystania z pasz modyfikowanych genetycznie spowoduje automatycznie zwiększenie kosztów związanych z zapewnieniem na rynku produktów odpowiadających polskiemu prawu. Mięso drobiowe jest chętnie wybierane przez konsumentów i jest zaliczane do podstawowego koszyka zakupowego. – podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

– Wzrost jego ceny to silny impuls inflacyjny w obszarze szczególnie wrażliwym dla konsumentów – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo – Paszowej. – Jednocześnie wyższe koszty produkcji a tym samym wzrost cen w sklepach będzie dotyczył również innych rodzajów produkcji zwierzęcej korzystających obecnie z pasz GM – dodaje Piątkowska

Co ciekawe – zauważa I Z-P – rząd w swoich ocenach twierdzi, że zmiana nie będzie miała wpływu na grubość portfela Polaków. „Regulacja nie wpłynie także zarówno na finanse publiczne, jak i finanse sektora prywatnego” – czytamy w projekcie rządowej ustawy przedłożonej Sejmowi. – Co innego mówią proste, ekonomiczne fakty przedstawiane przez środowisko producentów drobiu, które będzie musiało zapełnić luki na rynku. Każde takie zapełnienie luk wiąże się z kosztami, które ostatecznie poniesie konsument – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Polska jest największym w UE producentem mięsa drobiowego i co się z tym wiąże, znaczącym odbiorcą pasz. Ponad 50 proc. tej produkcji jest przeznaczone na eksport. Rozwój tego sektora był możliwy dzięki wytwarzaniu wysokiej jakości produktów przy zachowaniu dyscypliny związanej z kosztami produkcji. Wejście w życie zakazu zmniejszy konkurencyjność tego sektora, w szczególności, że żadne państwo Unii Europejskiej nie wprowadziło podobnego zakazu. W wymiarze międzynarodowym należy też zauważyć, że bardzo ważną konsekwencją wejścia w życie niniejszego zakazu będzie zastąpienie krajowych produktów pochodzenia zwierzęcego tańszymi, sprowadzanymi z innych krajów UE i państw trzecich, które to będą pozyskiwane od zwierząt karmionych paszami GM. Należy tutaj dodać, że w przypadku państw trzecich zagrożenie jest nie tylko ekonomiczne, ale i jakościowe, gdyż wymogi produkcyjne w Polsce i UE są dużo wyższe niż w innych regionach świata. – podaje I Z-P.

Izba podkreśla, że utrata konkurencyjności oraz rynków zbytu będzie prowadziła do ograniczenia krajowej produkcji drobiarskiej a co za tym idzie obniży się zapotrzebowanie na pasze. Na cele paszowe zużywamy ponad 17 mln ton, czyli ponad 60% ogółu produkcji zbóż. Spadek zapotrzebowania na surowce do produkcji pasz spowoduje obniżenie cen na zboża w warunkach stale rosnących kosztów produkcji.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.