12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Atak Rosji na Ukrainę. Strategie Zielonego Ładu do weryfikacji?

O sytuacji na rynkach rolnych, bezpieczeństwie żywnościowym Polski i Europy oraz o wsparciu Ukrainy rozmawiali uczestnicy nieformalnej nadzwyczajnej wideokonferencji ministrów UE ds. rolnictwa dotyczącej agresji Rosji na Ukrainę. Dyskutowano też o ewentualnych korektach w strategiach „od pola do stołu” i „na rzecz bioróżnorodności”.
Uczestnicy wideokonferencji
Uczestnicy wideokonferencji. Fot. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/nieformalna-nadzwyczajna-wideokonferencja-ministrow-ue-ds-rolnictwa

O sytuacji na rynkach rolnych, bezpieczeństwie żywnościowym Polski i Europy oraz o wsparciu Ukrainy w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej rozmawiali dziś uczestnicy Nieformalnej Nadzwyczajnej Wideokonferencji Ministrów UE ds. Rolnictwa.

– Polska podziela opinię, iż należy uważnie monitorować sytuację w poszczególnych państwach członkowskich, na rynku UE oraz na rynkach światowych – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski.

– Należy przygotowywać się do szybkiego podejmowania działań stabilizujących i wsparcia tych sektorów, które są najsilniej zagrożone nagłymi zmianami kosztów produkcji i relacji cenowych. Trzeba być gotowym do zastosowania środków wyjątkowych, dostępnych na podstawie rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych. Nie należy także wykluczać działań w zakresie polityki handlowej. – dodał minister Romanowski.

Podkreślił również, że sprawa pilną jest zapewnienie dostępności (zarówno fizycznej, jak i ekonomicznej) nawozów azotowych dla tegorocznych upraw. W kontekście wojny w Ukrainie pozytywna decyzja w tej kwestii pozwoliłaby nam utrzymać unijną produkcję i eksport zbóż w sytuacji ryzyka zmniejszenia eksportu z Rosji i Ukrainy.

Strategie Zielonego Ładu do zmiany?

Podczas spotkania dyskutowano również realizacji strategiach Zielonego Ładu:  „od pola do stołu” i „na rzecz bioróżnorodności”.

Ocenimy, jak te cele wyglądają w związku z tym dramatycznym kryzysem. Przypomnę, że z mojej inicjatywy w obu strategiach są zaznaczone zapisy, że będziemy monitorować cele tych strategii, jeśli bezpieczeństwo żywnościowe będzie zagrożone. To wówczas cele strategii powinny być weryfikowane i korygowane. Myślę, że mamy do czynienia w tej chwili właśnie z taką sytuacją i należy przeprowadzić odpowiednią analizę – powiedział obecny na spotkaniu komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.

Jedną ze zmian może być korekta w podejściu do obowiązku przeznaczania gruntów rolnych na obszary odłogowane. Warto zastanowić się, czy nie powinny one zostać  zastąpione np. uprawami roślin białkowych. Jak podkreślił Wojciechowski, trzeba się zastanowić, czy to jest ten czas, aby ten obowiązek utrzymywać, a tym bardziej rozszerzać, w przyszłej WPR.

Wsparcie rynku ukraińskiego

Ponadto w dokumencie, przedstawionym przez prezydencję francuską, podkreślona została konieczność podtrzymania potencjału produkcyjnego Ukrainy.

– Jest to ważne zarówno z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej ilości żywności dla miejscowej ludności, ale także dla utrzymania równowagi na globalnym rynku zbóż i bezpieczeństwa żywnościowego w krajach – podkreślił minister Romanowski.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.