20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Atak Rosji na Ukrainę to „wojna w spichlerzu świata”. Podrożeje żywność w Polsce?

Z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego ceny surowców rolnych będą rosły, a najbardziej podrożeją zboża i rośliny oleiste.

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Zaatakowany został miedzy innymi Kijów, Charków oraz znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe. Inwazja wpłynie również na rynki, w tym rolny i spożywczy. Rosja i Ukraina to kluczowi eksporterzy między innymi na rynku olejów i zbóż. Podrożeje żywność, także w Polsce.

Dlatego agresję na Ukrainę Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej, w rozmowie z PAP, określiła „wojną w spichlerzu świata”. – Rosja jest bowiem pierwszym eksporterem pszenicy (17 proc. udział w międzynarodowym handlu pszenicą). Natomiast Ukraina – czwartym na świecie (12 proc. w handlu pszenicą i 20 proc. udział w handlu kukurydzą). Podaż tych produktów, ze względu na wojnę i mniejsze zasiewy, może się zmniejszyć. Oznacza to wyższe ceny czy też kłopot z podażą tych produktów na dość istotnych z punktu widzenia globalnej stabilności rynkach.

Piątkowska jest zdania, że wojna wpłynie na ceny surowców rolnych i na ceny żywności w Polsce. – Nasz kraj jest także sporym eksporterem ziarna, więc nie ma obaw, że nam zboża zabraknie. Ale znacznie przełoży się na ceny, gdyż one podążają za notowaniami giełdowymi. A te mogą być rekordowe – stwierdziła prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

W efekcie podrożeje żywność, wzrosną ceny pieczywa. Nie tylko z powodu drogiego ziarna, ale głównie na skutek wzrostu innych kosztów produkcji, w tym energii. Piątkowska zaznaczyła, że drogie zboża paszowe podniosą także koszty produkcji zwierzęcej.

Czytaj też: https://www.pprol.pl/wojna-w-ukrainie-ceny-zywnosci-na-swiecie-bija-rekordy/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.