20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Wsparcie dla Ukrainy. Niemcy wiceliderem

Wsparcie dla Ukrainy. USA dostarczyły broń i inne materiały za około 44 mld euro. Niemcy są na drugim miejscu - 17 mld.

Niemcy przekazały do tej pory Ukrainie materiały zbrojeniowe o wartości 17,13 mld euro, informuje „heute journal” ZDF. Podsumowanie na 31 stycznia 2024 r. stawia Niemcy na drugim miejscu listy „wsparcie dla Ukrainy”. Jednak daleko za liderem pomocy. USA dostarczyły broń i inne materiały o wartości około 43,86 mld euro.

Według najnowszych statystyk Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce z pomocą o łącznej wartości 6,57 mld euro. Kraje jak Włochy czy Francja są daleko w tyle. Dlatego niemiecki kanclerz poczuł się zmuszony do skrytykowania partnerów z NATO i Unii Europejskiej. Dalsza pomoc wojskowa ze strony USA jest obecnie blokowana przez Republikanów Donalda Trumpa.

Z drugiej strony Niemcy przygotowują kolejną ogromną dostawę broni dla Ukrainy. Według ostatnich (stan na 4 lutego) informacji służb wsparcia wojskowego niemieckiego rządu, trwają prace w szczególności nad dostawą 105 czołgów i 30 bojowych wozów piechoty. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej niemieckiego rządu Niemcy planują również dostarczyć 15 czołgów przeciwlotniczych i 9 systemów obrony powietrznej.

Same dostawy i wsparcie Niemiec nie będą jednak wystarczające. Jeśli Unia Europejska będzie nadal wspierać Ukrainę, będzie to w coraz większym stopniu wymagało większego zaangażowania ze strony innych krajów niż Niemcy.

Pozostaje również kwestia tego, jak dalej zachowywać się będą Stany Zjednoczone. Wkrótce odbędą się wybory, które mogą doprowadzić do zmiany obecnej strategii USA. W dłuższej perspektywie będzie to decydująca kwestia, jak Europa jako całość będzie się pozycjonować pod względem światowej polityki bezpieczeństwa.

Komentarz: 

Z mojego osobistego punktu widzenia musimy myśleć w kategoriach rozwiązania europejskiego. W obliczu zbliżającego się scenariusza coraz większego wycofywania się Stanów Zjednoczonych, w szczególności Niemcy, jako największy europejski kraj gospodarczy, muszą również zapewnić Europie pewien stopień stabilności wojskowej. Dopiero za dłuższy czas okaże się, czy i jak może wyglądać takie europejskie rozwiązanie.

O autorze:

Victor Kantelhardt jest autoryzowanym przedstawicielem Stowarzyszenia Krajowego Saksonii – rady gospodarczej Niemiec

Czytaj też: https://www.pprol.pl/bundeswehra-zatrudni-zolnierzy-bez-niemieckiego-paszportu/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.