Spotkanie było znakomitą okazją do poznania możliwości inwestowania oraz współpracy z Azerbejdżanem, a dla przedsiębiorców szansą do nawiązania kontaktów biznesowych.
W wydarzeniu uczestniczyli Dyrektor Wolnej Strefy Ekonomicznej Valeh Alasgarov oraz Ambasador Azerbejdżanu w Polsce J.E. Nargiz Gurbanova, Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Przedstawiciele kierownictwa Krajowej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Polska Wschód, Polsko – Kazachstańskiej Izby Gospodarczej i Izby Polska Azja, która szczególnie wsparła działania Departamentu Ekonomicznego Ambasady Azerbejdżanu w Warszawie. Zaproszenie przyjęło blisko 100 przedstawicieli polskiego biznesu.
W wystąpieniach Strony Azerskiej przedstawiono aktualny potencjał i ofertę firm i gospodarki Azerbejdżanu, wideo prezentację AFEZ i możliwości inwestycyjna dla firm polskiego kapitału. Z polskiej strony wiceprezes PAIH omówił podstawy prawne i konsekwencje podpisanego porozumienia PAIH z jej azerskim odpowiednikiem – AZPROMO w czasie misji inwestycyjnej polskich firm, która odbyła się w dniach 20-21 października 2022 roku.
Prezes Izby Polska Azja Janusz Piechociński podziękował JE Ambasador i Departamentowi Ekonomicznemu Ambasady Azerbejdżanu za intensywne i robocze kontakty w 2022. Wskazał na pilną potrzebę przeprowadzenia w kilku dziedzinach ( technika rolnicza i przetwórstwa, eksport i import żywności, budownictwo i energetyka, efektywność energetyczna i OZE, import półproduktów z ropy naftowej i gazu, współpraca transportowa na Trans Kaspijskim Korytarzu Transportowym ) spotkań i webinarów z Partnerami z Azerbejdżanu jeszcze przed planowanym na 2 połowę lutego posiedzeniem Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej w Baku.
Gospodarka Azerbejdżanu
Podstawą gospodarki Azerbejdżanu jest wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej i gazu ziemnego. Sektor naftowy generuje ponad 40 proc. PKB i blisko 70 proc. wpływów budżetowych, a ponad połowa bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) jest ulokowana w sektorze wydobywczym.
Kraj dąży do dywersyfikacji gospodarki oraz uniezależnienia jej od światowych rynków surowcowych. Chce wykorzystać polskie doświadczenie w modernizacji przemysłu i rolnictwa. Zapraszają szczególnie firmy nowych technologii, innowacyjne i IT.
Coraz intensywniej rozwija się turystyka, transport i logistyka, farmacja, budownictwo oraz rolnictwo. Rolnictwo ma największe znaczenie w azerskim eksporcie poza naftowym. Do rozwoju transportu przyczynia się położenie na ważnym szlaku komunikacyjnym, który łączy region kaspijski z Europą. Unia Europejska jest ważnym partnerem Azerbejdżanu zarówno w handlu, jak i transformacji gospodarczej.
W 2021 roku wymiana handlowa między Polską a Azerbejdżanem wyniosła ok. 108,3 mln USD. Na azerski rynek najczęściej sprzedawaliśmy pojazdy drogowe, kosmetyki oraz maszyny i urządzenia. Kupowaliśmy – nawozy, warzywa i owoce oraz tworzywa sztuczne. Także szacunki wyników w 2022 roku pokazują ze nie wykorzystujemy dużo większego potencjału współpracy a COVID-19 i wojna na Ukrainie nie może być łatwym wytłumaczeniem. Spotkanie pokazało, ze stać nas w 2023 roku na podwojenie skali współpracy i trzeba wspólnie :dyplomacja ,administracja i biznes zintensyfikować kontakty.
Firmy zgłoszone przez Izbę Polska-Azja:
Michalski Kancelaria, Uavionics Technologies, Szkoła Główna Handlowa, Polish Forwarding Company, Logfret, LUG , EQB, APRO Polska ,Unibep, SENEKA POLAND, cargo-partner , Uniconsult, QubicGames, GiiS, Lakma, KGH, Dramiński, F1 Holding, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, EuroEnergoCommerce, Warszawska Izba Gospodarcza, Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa, Awenta, Energotherm. Spedtrans, P.H.Royal, ENPROM, Warszawska Izba Gospodarcza.
Źródło: Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja