7 września 2024
Szukaj
Close this search box.

Wolna strefa ekonomiczna Alat w Azerbejdżanie. Szanse i możliwości inwestycyjne dla polskiego biznesu

W hotelu InterContinental (członek Izby Polska-Azja) w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone strefie wolnego handlu Alat. Azerska AFEZ to specjalna strefa ekonomiczna aktywnie zaangażowana w rozwiązania biznesowe dla inwestorów zagranicznych, przedsiębiorców oraz eksporterów.
Spotkanie poświęcone azerskiej strefie wolnego handlu Alat.
Spotkanie poświęcone azerskiej strefie wolnego handlu Alat.

Spotkanie było znakomitą okazją do poznania możliwości inwestowania oraz współpracy z Azerbejdżanem, a dla przedsiębiorców szansą do nawiązania kontaktów biznesowych.

W wydarzeniu uczestniczyli Dyrektor Wolnej Strefy Ekonomicznej Valeh Alasgarov oraz Ambasador Azerbejdżanu w Polsce J.E. Nargiz Gurbanova, Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Przedstawiciele kierownictwa Krajowej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Polska Wschód, Polsko – Kazachstańskiej Izby Gospodarczej i Izby Polska Azja, która szczególnie wsparła działania Departamentu Ekonomicznego Ambasady Azerbejdżanu w Warszawie. Zaproszenie przyjęło blisko 100 przedstawicieli polskiego biznesu.

W wystąpieniach Strony Azerskiej przedstawiono aktualny potencjał i ofertę firm i gospodarki Azerbejdżanu, wideo prezentację AFEZ i możliwości inwestycyjna dla firm polskiego kapitału. Z polskiej strony wiceprezes PAIH omówił podstawy prawne i konsekwencje podpisanego porozumienia PAIH z jej azerskim odpowiednikiem – AZPROMO w czasie misji inwestycyjnej polskich firm, która odbyła się w dniach 20-21 października 2022 roku.

Prezes Izby Polska Azja Janusz Piechociński podziękował JE Ambasador i Departamentowi Ekonomicznemu Ambasady Azerbejdżanu za intensywne i robocze kontakty w 2022. Wskazał na pilną potrzebę przeprowadzenia w kilku dziedzinach ( technika rolnicza i przetwórstwa, eksport i import żywności, budownictwo i energetyka, efektywność energetyczna i OZE, import półproduktów z ropy naftowej i gazu, współpraca transportowa na Trans Kaspijskim Korytarzu Transportowym ) spotkań i webinarów z Partnerami z Azerbejdżanu jeszcze przed planowanym na 2 połowę lutego posiedzeniem Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej w Baku.

Gospodarka Azerbejdżanu

Podstawą gospodarki Azerbejdżanu jest wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej i gazu ziemnego. Sektor naftowy generuje ponad 40 proc. PKB i blisko 70 proc. wpływów budżetowych, a ponad połowa bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) jest ulokowana w sektorze wydobywczym.

Kraj dąży do dywersyfikacji gospodarki oraz uniezależnienia jej od światowych rynków surowcowych. Chce wykorzystać polskie doświadczenie w modernizacji przemysłu i rolnictwa. Zapraszają szczególnie firmy nowych technologii, innowacyjne i IT.

Coraz intensywniej rozwija się turystyka, transport i logistyka, farmacja, budownictwo oraz rolnictwo. Rolnictwo ma największe znaczenie w azerskim eksporcie poza naftowym. Do rozwoju transportu przyczynia się położenie na ważnym szlaku komunikacyjnym, który łączy region kaspijski z Europą. Unia Europejska jest ważnym partnerem Azerbejdżanu zarówno w handlu, jak i transformacji gospodarczej.

W 2021 roku wymiana handlowa między Polską a Azerbejdżanem wyniosła ok. 108,3 mln USD. Na azerski rynek najczęściej sprzedawaliśmy pojazdy drogowe, kosmetyki oraz maszyny i urządzenia. Kupowaliśmy – nawozy, warzywa i owoce oraz tworzywa sztuczne. Także szacunki wyników w 2022 roku pokazują ze nie wykorzystujemy dużo większego potencjału współpracy a COVID-19 i wojna na Ukrainie nie może być łatwym wytłumaczeniem. Spotkanie pokazało, ze stać nas w 2023 roku na podwojenie skali współpracy i trzeba wspólnie :dyplomacja ,administracja i biznes zintensyfikować kontakty.

Firmy zgłoszone przez Izbę Polska-Azja:

Michalski Kancelaria, Uavionics Technologies, Szkoła Główna Handlowa, Polish Forwarding Company, Logfret, LUG , EQB, APRO Polska ,Unibep, SENEKA POLAND, cargo-partner , Uniconsult, QubicGames, GiiS, Lakma, KGH, Dramiński, F1 Holding, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, EuroEnergoCommerce, Warszawska Izba Gospodarcza, Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa, Awenta, Energotherm. Spedtrans, P.H.Royal, ENPROM, Warszawska Izba Gospodarcza.

Źródło: Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.