Nasz mały raj na Ziemi leży na wzgórzach Komborni, a degustacjom tworzonego przez nas wina towarzyszy widok na cudowną panoramę – od słynnych Bieszczadzkich Połonin, aż po rozświetlone po zmroku podkarpackie miasta i miasteczka: Iwonicz Zdrój, Krosno i Jedlicze. Widokowa znajduje się na wysokości 470 metrów nad poziomem morza, dlatego można u nas podziwiać widok na Pogórze Gorlickie, a przy sprzyjających warunkach dostrzec dalekie Tatry. Horyzont, który stanowi tło naszej winnicy, ma w sumie długość ponad 100 km.
Tak, tak – pomysł na założenie winnicy zrodził się w nas przede wszystkim ze względu na wyjątkowe miejsce. Początkowo planowaliśmy tylko wykorzystanie ziemi w celach rekreacyjnych. Wystarczyło jednak kilka wizyt okolicznych winiarzy z Jasła i w naszych głowach zakiełkowała myśl o wykorzystaniu nachylenia południowego stoku w sposób inny niż wcześniej planowaliśmy. Badania gleby, wizyty kolejnych specjalistów, obserwacja klimatu – zrobiły swoje. Na samym początku naszej drogi winiarskiej, zanim w 2014 r. ostatecznie zdecydowaliśmy o założeniu winnicy, ukończyliśmy Studium Praktycznego Winiarstwa w Podkarpackiej Akademii Wina. Od tamtej pory korzystamy ze wsparcia i rozlicznych porad czołowego polskiego enologa Piotra Stopczyńskiego i z jego pomocą tworzymy wina będące odzwierciedleniem naszego położenia i pomysłów. Korzystamy też z inspiracji i kontaktów doświadczonych winiarzy głównie z Niemiec i Francji Wytwarzanie wina w naszym przypadku to wciąż niekończąca się nauka.
Od przeszło 8 lat własnymi siłami staramy się wykorzystać to nasze miejsce jak najlepiej się da. Nie tylko dla nas, ale i dla tysięcy fantastycznych ludzi, którzy rokrocznie nas odwiedzają. Zakochaliśmy się w winie, w naturze i w kontakcie z ludźmi, którzy myślą i czują podobnie. To zaszczyt móc się z nimi podzielić naszym miejscem na Ziemi i winem, nad którym tak ciężko wspólnie pracujemy. Nasze wina powstają z najlepszego winogrona z naszej rodzinnej winnicy. Jak może smakować wino, o które kochający się ludzie dbają z pasją i oddaniem każdego dnia? Ci, którzy próbowali, twierdzą, że to płynna rozkosz. Eksperci z uznianiem kiwają głowami i nadstawiają kieliszki po więcej, a my się do siebie uśmiechamy i serca nam rosną. Właśnie po to stworzyliśmy to miejsce, aby dzielić się tym, co najlepsze w najpiękniejszych okolicznościach.
Obecnie nasza winnica składa się z ponad 4 ha nasadzeń i na razie nie planujemy powiększania uprawy. Widokowa to inicjatywa rodzinna i na więcej pracy w terenie zwyczajnie nie możemy już sobie pozwolić. Samodzielnie bowiem przygotowujemy wino, zajmujemy się obsługą naszych gości oraz wszelkimi innymi aspektami związanymi z prowadzeniem działalności.
Jeśli chodzi o mikroklimat i terroir, czyli unikatowy splot warunków geologicznych i klimatycznych, w których wytwarzane jest nasze wino, co nadaje mu ściśle określony i niepowtarzalny charakter – u nas najwyżej położona sadzonka znajduje się na wysokości 456 m, kolejne schodzą o 40-50 m w dół. Nachylenie stoku dochodzi miejscami do 20 proc. Nasze miejsce jest dość ciepłe i wilgotne, ale przy tym ma świetną cyrkulację powietrza, więc ograniczony jest rozwój chorób grzybowych.
Udało nam się przez lata nawiązać wiele interesujących kontaktów w środowisku winiarzy w Polsce dzięki temu, że zajęliśmy się także produkcją sprzętu do obsługi winnic. Możemy się pochwalić – już kilkadziesiąt winnic w kraju pracuje w oparciu w o nasz sprzęt specjalistyczny! Dzięki temu cały czas możemy też wymieniać się wiedzą i pomysłami co do procesu produkcji.
Nasza Widokowa to nie tylko niepowtarzalne wino. Równie bardzo mocny akcent kładziemy na enoturystykę. W poprzednich sezonach odwiedzało nas po kilka tysięcy osób. W niektóre weekendy na naszym tarasie przewijały się setki gości. Wielu z nich pytało o noclegi, więc z końcem poprzedniego sezonu rozpoczęliśmy budowę kilku drewnianych domków na winnicy, które będą maksymalnie wykorzystywać widok na ponad 100 km horyzontu. Południowe ściany zostaną całkowicie przeszklone, co pozwoli cieszyć się naszą panoramą cały rok i to 24 godziny na dobę. Domki będą znajdować się właściwie w samej winnicy, prawie wśród nasadzeń, więc od wina na pewno nie będzie dało się u nas uciec.
Widokowa to miejsce w 100 proc. rodzinne: sami pielęgnujemy rośliny, zbieramy owoce naszej pracy i przygotowujemy naturalne wino. Chcielibyśmy dzielić się z gośćmi naszą wspólną pasją. Zapraszamy zatem do odwiedzenia naszej winnicy i wspólnego delektowania się tym, co w życiu najlepsze: pysznym winem w gronie życzliwych ludzi i w urzekających przez cały rok okolicznościach przyrody.
Monika i Krzysztof Stanisławczyk to wyjątkowi ludzi, którzy odnaleźli swoje przeznaczenie na wzgórzach podkarpackiej miejscowości Kombornia, sukcesywnie budując tam swój rodzinny biznes winny, który słynie zarówno z wyśmienitego wina wytwarzanego na miejscu, jak i z gościnności oraz pomysłowości w podejmowaniu licznych turystów w ramach enoturystyki na łonie przepięknej natury – rekomenduje Winnicę Widokową Jan Gałuszka, wieloletni współpracownik redakcji AGRO, promotor polskiego rolnictwa i agrobiznesu.
MONIKA i KRZYSZTOF STANISŁAWCZYK
Monika i Krzysztof Stanisławczyk, duet małżeński, współtwórcy i współwłaściciele założonej od podstaw w 2013 r. Winnicy Widokowej w Komborni k. Krosna. Monika Stanisławczyk, absolwentka studiów administracyjnych w Rzeszowie, zajmuje się procesami technologicznymi związanymi z produkcją wina, dokumentacją oraz obsługą gości. Krzysztof Stanisławczyk, absolwent Technikum Mechanicznego w Krośnie, zanim zdecydował się na „pójście na swoje”, przez ponad 20 lat zarządzał firmą Novellus w rodzinnym Miejscu Piastowym, zajmującą się handlem oraz gastronomią i zatrudniającą ponad 60 pracowników. W Winnicy Widokowej, w ramach podziałów obowiązków, opiekuje się plantacją winorośli, wszystkimi technicznymi aspektami prowadzenia winnicy, a także kwestiami handlowymi i infrastrukturą. Jako pasjonat wina i konstruktor projektuje i produkuje sprzęt do uprawy wina, z którego korzysta kilkadziesiąt polskich winnic. Monikę i Krzysztofa Stanisławczyków w prowadzeniu i promocji Winnicy Widokowej wspomagają córki: Weronika, magister psychologii, oraz Natalia, świeżo po szkole średniej.
W Winnicy Widokowej na 4 ha nasadzeń obecnie uprawia się kilkanaście odmian winorośli. Najstarszą część winnicy o powierzchni 2 ha zajmują odmiany hybrydowe: Solaris, Seyval Blanc, Johanniter, Jutrzenka, Leon Millot, Muscaris, Hibernal, Rondo oraz Regent. Na 2 ha nowych nasadzeń doszły odmiany vitis vinifera: Chardonnay, Riesling, Cabernet Cortis, Souvignier Gris, Spatburgunder i Fruhburgunder. Właściciele Winnicy Widokowej, nim zdecydowali się o wyborze swojej drogi winiarskiej, pobierali nauki w Studium Praktycznego Winiarstwa w Podkarpackiej Akademii Wina. W ostatnich kilku sezonach naturalne wina rodem z Winnicy Widokowej zostały uhonorowane 7 medalami: w Galicji Vitis, w konkursie Karpackiego Salonu Win w Dworze Kombornia oraz w Jaśle. Są one dostępne m.in. w sprzedaży wysyłkowej oraz konsumowane na miejscu w Komborni w ramach Karpackiego Szlaku Wina, zrzeszającego 29 winnic z Polski i Słowacji. Monika i Krzysztof Stanisławczyk – wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” z Rzeszowa – zdecydowali się na stworzenie wspólnego produktu turystycznego w ujęciach: turystyki kulturowej, turystyki w duchu slow life oraz enoturystyki.