Przeciętne miesięczne #wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 r. wyniosło 6 883,96 zł (+13,5% r/r). Dane dot. podmiotów z w/w sektora o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007. https://t.co/fZFyccBKQ1#GUS pic.twitter.com/acWmhwqd7T
— GUS (@GUS_STAT) February 20, 2023
Jest to kwota niższa od grudniowej o 6,1 proc., kiedy to GUS podał kwotę 7329,96 zł brutto.
Jak podają autorzy raportu, spadek przeciętnego wynagrodzenia na przełomie roku jest powiązany z brakiem premii i dodatków wypłacanych przeważnie w grudniu. Chodzi o m.in. premie świąteczne, kwartalne czy roczne. Także o nagrody z okazji Dnia Górnika czy odprawy emerytalne, wliczane do badania. Wpływ na wyniki raportu GUS mógł mieć także fakt podniesienia płacy minimalnej, który nastąpił wraz z początkiem 2023 r.
Wysoki wzrost płac w styczniu (13,5%r/r) to efekt podwyżki płacy minimalnej oraz dostosowań związanych z inflacją. Wynagrodzenia nadal rosną poniżej CPI, hamując konsumpcję. Słabszy od oczekiwań wzrost zatrudnienia (1,1%r/r) może wynikać ze zmiany firm objętych badaniem GUS.
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) February 20, 2023
W związku z tym, że inflacja w styczniu wyniosła 17,2 proc., realnie płace są niższe niż rok temu — za obecną średnią krajową kupimy mniej niż w styczniu 2022 r.
Dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy, zatrudniające powyżej 10 pracowników. W sumie opublikowane przez GUS statystyki płac dotyczą 6 mln 530,1 tys. osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw.
zobacz też: https://www.pprol.pl/przecietna-placa-w-polsce-przekroczyla-bariere-7-tys-zl-brutto/