22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Trwają konsultacje na temat ograniczania zanieczyszczenia wód azotanami z rolnictwa

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji programu działań zmniejszających zanieczyszczenia wód azotanami ze źródeł rolniczych. Będą trwać do 1 sierpnia 2022 r. - poinformowały ministerstwa rolnictwa i infrastruktury.

Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowały o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu aktualizacji „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, tzw. programu azotanowego. Będą one trwać do 1 sierpnia 2022 r.

W ramach konsultacji odbędą się spotkania oraz konferencja podsumowująca. „W ramach konsultacji społecznych odbędzie się pięć spotkań w formule online. Na spotkaniach zaprezentowane zostaną m.in. dwie kluczowe zmiany w projekcie aktualizacji Programu – elastyczny termin nawożenia oraz zmiany w sposobie obliczania dawek nawozów. Przedstawione zostaną również informacje dotyczące zakresu projektu aktualizacji Programu oraz jego zmian, a także wyniki oceny oddziaływania na środowisko ujęte w Prognozie oddziaływania na środowisko” – poinformowały MRiRW i MI we wspólnym komunikacie.

Przedmiotem spotkań będą m.in. dwie kluczowe zmiany w projekcie aktualizacji programu azotanowego:

  • elastyczny termin nawożenia;
  • zmiany w sposobie obliczania dawek nawozów.

Wszyscy zainteresowani mają możliwość zapoznania się z prognozą oddziaływania na środowisko oraz projektem aktualizacji programu – w trakcie konsultacji dokumenty w wersji papierowej będą dostępne do wglądu w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury oraz na stronie BIP tego resortu.

Program określa m.in. odległości, w jakich niedopuszczalne jest stosowanie nawozów na gruntach położonych w pobliżu wód powierzchniowych oraz gruntach o dużym nachyleniu w kierunku wód powierzchniowych, a także zasady i terminy stosowania nawozów.

Terminy spotkań i konferencji

MRiRW informuje, że spotkania odbywać się będą w formule online, po wcześniejszej rejestracji za pomocą dedykowanego dla każdego ze spotkań formularza.

W celu zapewnienia możliwości udziału w spotkaniach tematycznych dla każdego z tematów wiodące w sprawie prowadzenia konsultacji oraz aktualizacji programu azotanowego Ministerstwo Infrastruktury zaplanowało przeprowadzenie spotkań w dwóch terminach do wyboru:

Terminy spotkań nt. „Elastyczny termin nawożenia”:

Terminy spotkań nt. „Obliczenia dawek nawozów”:

14.07.2022 r., godz. 10:00–13:00, formularz rejestracyjny>>

21.07.2022 r., godz. 10:00–13:00, formularz rejestracyjny>>

Termin spotkania nt. „Podsumowanie procesu konsultacji”:

27.07.2022 r., godz. 10:00–13:00, formularz rejestracyjny>>

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.