20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Senat za poprawkami do ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej

Senat poparł kilka poprawek do noweli ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Na podstawie nowych przepisów stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt.

Za podjęciem uchwały dot. nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw głosowało 98 senatorów. Żaden nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

Senat poparł kilka technicznych poprawek, jak również wnioski. Poparcie Senatu uzyskało kilka poprawek, które miały charakter techniczny. Odpowiednią większość zdobyły też wnioski mniejszości dot. kształcenia lekarzy weterynarii. Dotyczyły one m.in. powoływania i funkcjonowania komisji decydujących o postępowaniach ws. podnoszenia kwalifikacji przez weterynarzy.

Nowelizacja określa zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Nowe przepisy umożliwią m.in. dokonywanie w Polsce uboju w gospodarstwie bydła do 12 miesiąca życia w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Aktualnie można dokonać takiego uboju tylko do szóstego miesiąca życia.

Ponadto ustawa pozwoli na stworzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność dla kontroli urzędowych pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Ustawa ureguluje także kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.