13 września 2024
Szukaj
Close this search box.

Poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym – odrzucone

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła podczas II czytania wszystkie poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym zgłoszone przez Platformę Obywatelską.

Sejmowa komisja rolnictwa (głosami PiS) odrzuciła podczas II czytania wszystkie poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym zgłoszone przez Platformę Obywatelską. Wcześniej, podczas prac w komisji rolnictwa, do rządowego projektu ustawy zostało wprowadzone 10 poprawek zgłoszonych przez PiS; wszystkie zgłaszane przez posłów opozycji zostały odrzucone.

Poprawki dotyczyły m.in. zniesienia egzaminu na inspektora rolnictwa ekologicznego, kontroli rolników ekologicznych jeszcze przez pięć lat od dnia wycofania się przez nich z produkcji ekologicznej czy podniesienia kar dla przedsiębiorców za złe znakowanie produktów eko.

Podczas czytania projektu Małgorzata Tracz (KO) – która wypowiadała się w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni – podkreśliła: „To jest zły projekt ustawy. To projekt, który zamiast usunąć bariery administracyjne i prawne w rolnictwie ekologicznym, te bariery zwiększy i zahamuje rozwój rolnictwa ekologicznego na wiele lat.”

– Wasze poprawki dotyczyły wręcz kuriozalnych rzeczy – powiedział z kolei wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. – Wykreślaliście w swoich poprawkach konkretne zapisy, które przewiduje to rozporządzenie, które implementujemy – dodał.

Wiceminister stwierdził, że „ustawa o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej jest oczekiwana nie tylko przez kilkadziesiąt tysięcy rolników i przetwórców, ale i wszystkich konsumentów, którzy wybierając produkty ekologiczne, chcą mieć pewność, że otrzymują żywność wytworzoną zgodnie z zasadami produkcji ekologicznej Unii Europejskiej”.

Co zawiera projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym?

Rządowy projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym zawiera implementację unijnych przepisów. Wprowadza przepisy m.in. polegające na zmianie uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej z ministra rolnictwa na głównego inspektora Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Określa również, zgodnie z unijnymi przepisami, kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną. Wprowadza również przepisy, które spowodują zwiększenie podaży nawozów dla producentów ekologicznych. Przepisy ustawy przewidują również zwiększenie stawek wsparcia dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.

Nowe przepisy wprowadzą ułatwienia dot. stosowania nawozów dopuszczonych w innych państwach Unii Europejskiej oraz Turcji. Nawozy te będzie można łatwiej sprowadzać do Polski, co powinno zwiększyć ich dostępność dla rolników ekologicznych – wskazano.

Projekt proponuje zniesienie krajowego wymogu opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków o wydanie zgód na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej. Rozwiązanie to przyspieszy i ułatwi procedurę wydawania zgód dla producentów ekologicznych.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.