20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej: będzie elektroniczna książka leczenia zwierząt

Sejm uchwalił ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej. Na podstawie nowych przepisów stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt oraz zostanie dopuszczony ubój młodego bydła w gospodarstwie.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 439 posłów, 11 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Na podstawie nowych przepisów stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt oraz zostanie dopuszczony ubój młodego bydła w gospodarstwie.

Jak tłumaczył poseł sprawozdawca Leszek Galemba (PiS), nowelizacja określa zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto, ma na celu usprawnienie realizacji zadań przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. A także wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dot. ich stosowania. Chodzi o dostosowanie przepisów unijnego rozporządzenia w tej sprawie do polskiego prawa.

Podczas prac nad ustawą posłowie zwracali uwagę, że nowe przepisy m.in. umożliwiają ubój na własny użytek w gospodarstwie bydła do 12 miesiąca życia. Spełnia to postulaty rolników Ponadto porządkują przepisy w zakresie produkcji żywności na rynek państw trzecich. Usprawniają i wzmacniają nadzór nad hodowlą przez Inspekcję Weterynaryjną. Posłowie wskazywali też, że ważnym rozwiązaniem dla konsumentów jest utworzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność do informacji o stosowaniu leków u zwierząt, z których pozyskiwana jest żywność.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.