20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Emerytura rolnicza bez przekazywania gospodarstwa. Sejmowe komisje za projektem

Rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, skierowany do dalszych prac przez posłów z sejmowych komisji.

– Projekt nowelizowanej ustawy jest w dużej mierze odpowiedzią na postulaty rolników indywidualnych i organizacji rolniczych. Zgłaszali je od wielu lat – mówiła wiceminister rolnictwa Anna Gembicka na środowym posiedzeniu połączonych komisji: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Wsłuchując się w te postulaty zaproponowaliśmy kilka zmian. Najważniejszą jest zniesienie przepisu nakazującego zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej przez rolnika, który osiągnął wiek emerytalny. Jeśli chce on mieć wypłaconą emeryturę w całości. Informowała o tym wiceminister podczas pierwszego czytania projektu, który został skierowany do II czytania.

Zmianę przepisów poparli posłowie Jarosław Sachajko (Kukiz’15) i Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Ardanowski uznał, że „jest to ustawa historyczna, na którą polska wieś czekała”. Robert Telus (PiS) wskazywał z kolei, że „jest to przywrócenie sprawiedliwości społecznej”.

Posłanka Teresa Hałas (PiS), która jest jednocześnie przewodniczącą związku Rolników Indywidualnych „Solidarność”, zaproponowała poprawkę. Polega ona na skreśleniu przepisu zobowiązującego rolnika-emeryta, który dalej będzie pracował na gospodarstwie, do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w pełnym zakresie. Poprawkę zaakceptowała strona rządowa a komisje przyjęły do realizacji.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.