20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Jak podano w opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych projekcie rozporządzenia, powołanie pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich wynika z potrzeby skoordynowania działań dotyczących zapewnienie odpowiednich ilościowo i racjonalnych kosztowo dostaw energii dla rolnictwa i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

Obecny kryzys energetyczny przejawia się drastycznym wzrostem cen energii oraz ograniczoną dostępnością paliw (gaz ziemny, węgiel) i energii. Stanowi zagrożenie dla całej polskiej gospodarki oraz gospodarstw domowych. Także dla produkcji rolnej i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

Zadania pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich maja obejmować m.in.: monitorowanie warunków dostaw energii dla gospodarstw domowych, na potrzeby produkcji rolnej oraz innej produkcji i usług na obszarach wiejskich. Ponadto monitorowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne. A także opracowywanie planów i strategii racjonalizacji wykorzystywania tych źródeł na cele energetyczne w procesie transformacji energetyki.

Pełnomocnik rządu ma też podejmować działania przyczyniające się do rozwoju produkcji energii na obszarach wiejskich. Dbać o rozwój technologii nisko i zeroemisyjnych w aspekcie emisji gazów cieplarnianych. Weźmie również udział w przygotowaniu rozwiązań prawnych w zakresie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.