PGE Polska Grupa Energetyczna oddała do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto ruszyła w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy. Pokryje to ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – Z tego powodu to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. I namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
– To najnowocześniejsza elektrownia parowo-gazowa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Będzie stabilizowała system elektroenergetyczny w sytuacji coraz większego udziału źródeł odnawialnych – podkreśla Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zapewni bezpieczeństwo energetyczne
PGE Gryfino Dolna Odra to dwa bloki gazowo-parowe nr 9 i 10, o mocy 683 MW brutto każdy. Zastąpią stare, wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra.
– Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa państwa. Ta inwestycja ma bezpośredni wpływ nie tylko na stabilizację systemu elektroenergetycznego czyli na jego bezpieczeństwo. Jest także kolejnym krokiem w transformacji naszej gospodarki
– powiedział wiceminister Miłosz Motyka.
PGE Gryfino Dolna Odra jest największą i najbardziej sprawną elektrownią tego typu w Polsce. Nowe bloki gazowo-parowe mają sprawność 63 proc. (o ponad 70 proc. wyższą w porównaniu do starych bloków węglowych). Szybkość startu ze stanu zimnego do minimum technicznego elektrowni wynosi 4 godz., a ze stanu gorącego do minimum technicznego 30 min. Dzięki możliwości szybkiego startu i elastycznej pracy nowa jednostka będzie w stanie pomóc w stabilizacji sieci elektroenergetycznej oraz optymalizacji wykorzystania zmiennej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Elektrownia gazowa – polski wkład
– Odnawialne źródła energii są zależne od pogody. Dlatego potrzebują systemu, który będzie je wspierał, a to jest możliwe właśnie dzięki elektrowniom gazowym. Dlatego ta inwestycja jest tak ważna. W efekcie zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i stabilizację systemu – mówi Miłosz Motyka.
W długofalowej perspektywie postępująca transformacja energetyczna to dla polskich gospodarstw szansa na tańszy prąd. Polska w 2023 roku wytwarzała 61 proc. energii elektrycznej z węgla. Obecnie oczekujemy, że udział ten zostanie znacząco zmniejszony na rzecz gazu, energii jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie przy aktywnym rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Podsumowując: inwestycja o wartości ponad 3,7 mld zł netto została zrealizowana przez PGE. Wykonawcą kontraktu było konsorcjum GE Vernova i Polimex Mostostal. Turbiny parowe i generatory dla elektrowni wyprodukowały fabryki w Elblągu i Wrocławiu. W efekcie udział polskich komponentów w tej inwestycji wynosi sporo ponad połowę.