15 marca 2025

Protest rolników w Niemczech. Nie zgadzają się na cięcia

Niemiecki rząd, ratując budżet państwa na 2024 rok, wprowadził szereg cięć, w tym dopłat dla rolników. Rolnicy stanęli okoniem. Drugi dzień okupują drogi i autostrady w kraju. Maszyny rolnicze wjechały do też do centrum Berlina.

Niemiecki rząd, ratując budżet państwa na 2024 rok, wprowadził szereg cięć, w tym dopłat dla rolników. Rolnicy stanęli okoniem. Drugi dzień okupują drogi i autostrady w kraju. Maszyny rolnicze wjechały do też do centrum Berlina. Protest rolników w Niemczech może zaszkodzić gospodarce w sąsiednich krajach.

Blokady dróg i strajki są ogromnym wyzwaniem dla słabnącego rządu Olafa Scholza. Ma on już jedynie 25 procent poparcia obywateli. Likwidacja ulg podatkowych dla przedsiębiorstw rolnych jest postrzegana jako niesprawiedliwa, zwłaszcza w gospodarstwach małych i średnich. Podczas protestów wielu rolników wyraża także swoje ogólne niezadowolenie.

Blokady na ulicach: żadnych cięć!

Od wczesnego poniedziałkowego poranka rolnicy stwarzają wyjątkową sytuację na niemieckich drogach. Nawet delikatniejsze cięcia są dla rolników zbyt daleko idące. „Obie propozycje cięć należy zdjąć ze stołu” – zażądał Joachim Rukwied, prezes Niemieckiego Związku Rolników (DBV). Skutek: demonstracje trwają. Przede wszystkim DBV wezwała do tygodniowego protestu rozpoczynającego się 8 stycznia. Na 15 stycznia planowana jest wielka demonstracja w Berlinie. Protestują także przewoźnicy. Nie zgadzają się na obniżenie dopłat do paliwa. Protest rolników w Niemczech może zaszkodzić także polskiej gospodarce.

Co niepokoi rolników: Dlaczego rolnicy protestują?

W grudniu rząd ogłosił daleko idące środki oszczędnościowe w związku z decyzją budżetową Karlsruhe. Dotknięte jest także rolnictwo, a dotacje dla rolników są zagrożone. Należy zlikwidować zniżki na rolniczy olej napędowy. Rząd zapowiedział także, że nie będzie już zwalniał pojazdów rolniczych i leśnych z podatku od pojazdów. Rolnicy są z tego powodu oburzeni.

O ile pieniędzy chodzi?

Według pierwotnych planów koalicji, zniesienie ulg podatkowych na olej napędowy dla rolnictwa pozwoliłoby zaoszczędzić dobre 440 mln euro. Dalsze 485 mln euro zostałoby uwolnione, gdyby zlikwidowano zwolnienie pojazdów rolniczych i leśnych z obowiązku podatkowego.

Victor Kantelhardt

Autor jest autoryzowanym przedstawicielem Stowarzyszenia Krajowego Saksonii – rady gospodarczej Niemiec.

Porównaj: https://www.pprol.pl/nawozy-z-rosji/

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.