18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Prezydent: z powodu sytuacji na rynku energetycznym ceny nawozów będą wyższe

Zbiory w tym roku powinny być co najmniej dobre, jeśli nie bardzo dobre - powiedział prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że są trudności związane z szybującymi cenami nawozów, rząd jednak stan na wysokości zadania i wprowadził dopłaty do nawozów.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w niedzielę w TVP w programie adresowanym do rolników, że „plony są w tym roku naprawdę dobre”. Przyznał jednak, że pomimo bardzo korzystnej sytuacji, „też są ogromne trudności, związane z szybującymi cenami nawozów”.

Jest to związane, przypomniał prezydent, z sytuacją na rynku głównego surowca energetycznego, koniecznego do produkcji nawozów, czyli gazu. – Niedawno mieliśmy sytuację de facto wstrzymania produkcji przez nasze zakłady produkujące nawozy – i przez Azoty, i przez Anwil. Na szczęście ta produkcja jest przywracana. Bo to także są skutki uboczne w postaci problemów z dostawami dwutlenku węgla, który jest potrzebny w ogóle w każdym przetwórstwie rolno–spożywczym, choćby mleczarskim. – podkreślił Andrzej Duda.

− Rząd staje na wysokości zadania, bo dopłaty które rząd przewidział i de facto zrealizował, tzw. dopłaty nawozowe do nawozów mineralnych, których dopłata ruszyła 11 lipca – one rzeczywiście trafiły do rolników w absolutnej większości – dodał prezydent.

Przypomniał, że na dopłaty było zarezerwowanych nawet 3,9 mld zł. Jednak, jak dodał, wystarczyło dla wszystkich, nie trzeba było wprowadzać żadnych ograniczeń. − Minister Henryk Kowalczyk obiecuje, że są i rezerwy nawozów, które będzie można kupić po to, by spokojnie można było poczynić przygotowania do przyszłorocznych zbiorów – podkreślił Duda.

Zaznaczył, że pod tym względem sytuacja jest bardzo trudna. − Ceny nawozów nie będą może horrendalne, jak niektórzy mówili, ale nie należy się spodziewać, że będą one niższe niż były, wręcz przeciwnie, raczej będą one wyższe, bo taką mamy sytuację na rynku energetycznym – powiedział prezydent.


Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.