17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Premier o bezpieczeństwie żywnościowym: rolnictwo to strategiczny sektor polskiej gospodarki

Rolnictwo to strategiczny sektor polskiej gospodarki, który w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie, grożącego niedoborami żywności na świecie, jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że obowiązkiem państwa i odpowiedzialnego rządu jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego, a polskim rolnikom gwarancji stabilnego prowadzenia upraw, hodowli oraz rozwoju.

Premier podsumował również dotychczasowe działania rządu na rzecz polskiej wsi. Jako punkty, które udało się już zrealizować, wymienia fakt, że w trwającym naborze rolnicy mogą ubiegać się o Uzupełniającą Płatność Podstawową, w ramach systemu dopłat bezpośrednich, czyli de facto o dopłaty powyżej średniej unijnej. Wydłużony został również terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne płatności w ramach PROW – do 15 czerwca, oraz dopłaty do nawozów mineralnych do 31 maja 2022 r.

Ponadto, jak pisze szef rządu, w całej Polsce zwiększono liczbę miejsc rolniczej sprzedaży bezpośredniej, wprowadzono większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, uwolniono rolniczy handel detaliczny, zwiększono ochronę producentów rolnych przed nieuczciwymi praktykami wielkich sieci handlowych, a także wsparto tradycję, historię i kulturę polskiej wsi poprzez dofinansowanie Kół Gospodyń Wiejskich.

Premier podkreślił, że w trakcie realizacji są projekty dotyczące przejścia na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa oraz ryczałtu do 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego.

W planach rządu jest także inicjatywa, która zakłada stworzenie centralnego systemu informatycznego katalogującego zasób państwowej ziemi, nowe i bezpłatne miejsca do bezpośredniej sprzedaży w całej Polsce czy uruchomienie programu „Odbudowy polskiego przetwórstwa – 4,5 mld zł oraz inicjatywa „Ułatwienia dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny”.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.