Uwolnić destylaty! – postuluje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Na zachodzie Europy wytwarzanie destylatów jest legalne. Regiony chlubią się swymi oryginalnymi produktami. Nie ma sensu, żeby w Polsce tkwiło w szarej strefie czy wręcz było nielegalne. Najwyższy czas uwolnić ten rynek. Co na to Janusz Piechociński?
Były wicepremier i szef PSL, obecnie prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja Janusz Piechociński uważa, ze mamy ogromny potencjał jeśli chodzi o lokalną produkcję, lokalne smaki. Od lat jest zwolennikiem spokojnej debaty o rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Także sektora związanego z przetwórstwem, małą gastronomią. To w większości solidny kapitał rodzinny, który wymaga wsparcia. Tymczasem kolejny rok wzrasta akcyza na alkohol, co nie do końca odpowiada na potrzeby rynku.
Wytwarzanie destylatów może być istotnym element pobudzania przedsiębiorczości na polskiej prowincji – uważa Karol Dobrowolski, prezes Stowarzyszenia Zostań w Polsce, wydawcy Polskiego Portalu Rolniczego. – Będziemy prezentować opinie kolejnych ekspertów. Liczymy, że pomoże to przyspieszyć procedowanie w urzędach, aż do końcowych aktów prawnych o rynku destylatów – deklaruje Karol Dobrowolski.
Destylaty – nowe otwarcie
Rzemieślnicze destylaty to dziś szansa na zagospodarowanie części nadwyżek polskich miękkich owoców. A także na promocję lokalnej i regionalnej przedsiębiorczości. Obecnie marki dominujące w produkcji alkoholi w sposób nieuzasadniony zawłaszczają sobie przestrzeń dystrybucyjną i konsumpcyjną. Trzeba to zmienić. Destylaty mogą być jednym z elementów tworzenia tożsamych marek gastronomicznych i tym samym promocji Polski jako kraju nie tylko posiadającego korzystne walory klimatu umiarkowanego, ale także oryginalną i atrakcyjną ofertę agroturystyczną.
Od XVI wieku trwa dyskusja o tym, czy okowitę pierwsi pędzili bojarzy moskiewscy czy polscy sarmaci. W obecnej sytuacji, uruchamiając naszą przedsiębiorczość, możemy dołożyć współczesny akcent do tego szlachetnego sporu. Destylaty zasługują na nowe otwarcie.
Zobacz też: https://www.pprol.pl/eksport-do-chin/