Prestiżowa nagroda przyznawana przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, po raz pierwszy trafia do Polski! Wyróżnienie otrzymało małżeństwo Leny i Władysława Grochowskich oraz prowadzona przez nich Fundacja Leny Grochowskiej. Doceniono ich za to, że pomagają uchodźcom z Ukrainy. Zapewniają im zatrudnienie i bezpieczną przystań wtedy, gdy tego najbardziej potrzebują.
Nagrodę Nansena przyznaje się osobom, grupom i organizacjom, które w trudnych chwilach stają w obronie praw najsłabszych. 28 listopada ogłoszono tegorocznych laureatów. Po raz pierwszy od ustanowienia nagrody w 1954 r. regionalnym zwycięzcą dla Europy została Polska. Laury otrzymała Fundacja Leny Grochowskiej, prowadzona przez filantropa, biznesmena i… hodowcę danieli Władysława Grochowskiego i jego żonę Lenę Grochowską. Nagrodę otrzyma za swoje działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, prowadzone od eskalacji wojny 24 lutego 2022 roku.
Pomagają uchodźcom z Ukrainy w sieci Arche
– Nagrodę Nansena odbieram jako podziękowanie dla tego, co robi nasza fundacja i inne organizacje pozarządowe w Polsce – mówi Lena Grochowska, prezes fundacji. – Przyjmujemy tysiące uchodźców, oferujemy im dach nad głową, pomagamy w znalezieniu pracy, edukacji, rozwoju zainteresowań. Ponadto udzielamy pomocy medycznej i wspieramy ich adaptację w Polsce. Problemu uchodźczego nie rozwiąże się przez stawianie murów na granicy. W działania pomocowe włączyliśmy się od pierwszych dni eskalacji wojny. Początkowo zapewniliśmy schronienie w 17 hotelach sieci Arche na terenie całego kraju. Potem otworzyliśmy pierwszy Dom Uchodźcy, z myślą o zapewnieniu długoterminowego pobytu dla jak największej liczby potrzebujących. Dzisiaj funkcjonuje pięć Domów. Powstały m.in. w dawnych biurowcach i akademikach. Przystosowaliśmy je do potrzeb przyszłych mieszkańców. W budynkach zorganizowaliśmy blisko 1300 miejsc noclegowych. Pomoc znalazły tam osoby uciekające przed wojną, głównie kobiety, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami. W ten sposób fundacja zapewniła dotychczas 584 579 noclegów dla 14 463 osób.
Nagroda Nansena pierwszy raz trafi do Polski
Komentując wyróżnienie Władysław Grochowski zauważył, że to więcej niż tylko nagroda dla naszej organizacji: – Nagroda Nansena to przede wszystkim nagroda przyznana Polkom i Polakom za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jestem dumny, że w tych trudnych momentach historii potrafiliśmy zachować się przyzwoicie jako naród, przyjmując miliony ukraińskich kobiet i ich dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami do naszych domów.
Nominować osobę lub organizację do Nagrody Nansena może każdy, zwycięzcę wybiera specjalny komitet. Dotychczas otrzymało ją 60 osób, grup i organizacji. Pierwszą laureatką była Eleanor Roosevelt. Wśród dotychczasowych laureatów byli również Edward Kennedy, Angela Merkel, Luciano Pavarotti. Przyznawane są jednemu zwycięzcy regionalnemu na kontynent i jednemu zwycięzcy globalnemu. Oznacza to, że praca Fundacji Leny Grochowskiej została wybrana spośród wielu innych europejskich kandydatów, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem w pomoc uchodźcom.
Sektor prywatny buduje i pomaga
– Wzorowa praca Państwa Grochowskich pokazuje nie tylko głębokie zaangażowanie w wartości humanitarne, które mają ogromny wpływ na życie uchodźców i Polaków w potrzebie. Pokazuje również kluczową rolę, jaką sektor prywatny może i musi odgrywać w reagowaniu na kryzysy uchodźcze na wielu poziomach, inspirując społeczność biznesową i wiele innych podmiotów do podejmowania zdecydowanych działań – mówi Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce: Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się podczas ceremonii 13 grudnia 2023 r. w Genewie.
Grupa Arche działa 30 lat. Jej prezesem i założycielem jest Władysław Grochowski przedsiębiorca deweloper mieszkaniowy i hotelowy. Specjalizuje się w rewitalizowaniu zabytkowych budynków takich jak zamek w Janowie Podlaskim czy pałac i folwark w Łochowie. Gdyby nie pracował w branży nieruchomości, byłby… rolnikiem. Zresztą cały czas nim jest, na gospodarstwie pod Lublinem hoduje daniele.
Grzegorz Pawlak
Fot: Arche
zobacz: https://wig.waw.pl/prestizowa-nagroda-unhcr-w-rekach-leny-i-wladyslawa-grochowskich/