17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Od czerwca emeryci i renciści dorobią więcej do świadczeń

Od 1 czerwca emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia. Najniższy próg bezpiecznego dorabiania jest wyższy o ponad 168 zł brutto.

Nowe graniczne kwoty przychodu będą obowiązywać od czerwca 2022 r. do końca sierpnia 2022 r. Jak informuje ZUS (te same zasady obowiązują ubezpieczonych w KRUS), w porównaniu z poprzednim kwartałem są wyższe, ponieważ wzrosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce za I kw. 2022 r.

„W zależności od tego, czy nie przekroczyliśmy pierwszego, czy też drugiego progu limitu, możemy zarobić więcej o ok. 168 zł lub 312 zł.” – zaznaczył w komunikacie rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski. Jednak aby świadczenie nie zostało o zmniejszone, zarobki nie powinny jednak przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, czyli od czerwca 4364,70 zł brutto.

Natomiast, aby świadczenie nie zostało wstrzymane, „dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 8105,80 zł brutto. A jeśli uzyskamy przychód w granicach od 4364,70 zł brutto do 8105,80 zł brutto, to ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia” – wyjaśnił rzecznik.

Jak dodał, kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca do lutego 2023 r. wynosi 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Bez ograniczeń mogą dorabiać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli od marca tego roku do 1338,44 zł brutto.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Zarobkować bez ograniczeń mogą także osoby pobierające rentę rodzinną.

Limity dorabiania do emerytur i rent zmieniają się co trzy miesiące. Ich przekroczenie może spowodować, że świadczenie zostanie zmniejszone lub nawet zawieszone.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.