17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Morskie farmy wiatrowe będą bardziej wytrzymałe

Wytrzymałość, nośność i stateczność konstrukcji wiatraków instalowanych na morzu mają zapewnić nowe regulacje ustawy o bezpieczeństwie morskim.

Celem nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim, przyjętej przez Radę Ministrów, jest spełnianie odpowiednich wymogów przez morskie farmy wiatrowe, które budowane są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy.

– Morska energetyka wiatrowa to bezpieczna przyszłość energetyczna Polski, a także istotny krok w kierunku rozwoju polskiej gospodarki. Bałtyk ma bardzo duży potencjał, który należy w pełni wykorzystać, aby zarówno my, jak i nasze przyszłe pokolenia mogły nieskrępowanie cieszyć się z korzyści, jakie niesie ze sobą bez emisyjna energetyka – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, cytowany w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nowe przepisy określą wymagania, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa. Najważniejsze rozwiązania w projekcie to:

  • wprowadzenie systemu certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na poszczególnych etapach realizacji inwestycji (projektowanie, dopuszczenie do eksploatacji, eksploatacja);
  • określenie wymagań, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa (chodzi m.in. o bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania czy wymagania związane z ochroną środowiska), których spełnianie będą potwierdzać certyfikaty zgodności projektowej, dopuszczenia do eksploatacji i bezpieczeństwa eksploatacji.

„Zadania dotyczące certyfikacji i nadzoru nad morskimi farmami wiatrowymi w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą realizowane wyłącznie przez uznane organizacje, zajmujące się tego typu działaniami. Wpłynie to na zmniejszenie ryzyka wypadków i awarii w trakcie okresu realizacji inwestycji na morzu” – czytamy w komunikacie KPRM.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.