12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

MON: rolnicy będą powoływani na ćwiczenia wojskowe, ale nie latem

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na wniosek dotyczący odroczenia służby wojskowej i zwolnienia z ćwiczeń wojskowych osób prowadzących gospodarstwa rolne.

Wystąpienie w tej sprawie wystosowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. W odpowiedzi wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski podkreśla, iż obowiązkowi obrony ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku (zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca o obronie ojczyzny). A ta ustawa (zgodnie z art. 248 ust. 5) nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe.

„Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne uprzejmie komunikuję, że w okresie letnim (lipiec – sierpień) rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie przychylam się do sugestii, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw” – wyjaśnia Wiśniewski.

Wiceszef MON nadmienia również, że niezależnie od pory roku każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe, a każdy taki przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.