17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Magaletska: ukraińscy rolnicy nie mogą pracować, pola często są ostrzeliwane

- W związku z trwającą wojną ukraińscy rolnicy nie mogą rozpocząć prac polowych. Pola często są ostrzeliwane, bądź zaminowane – informuje była wiceminister rolnictwa Ukrainy Vladyslava Magaletska.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkał się z byłą wiceminister rolnictwa Ukrainy Vladyslavą Magaletską.

Magaletska poinformowała, że związku z trwającą wojną rolnicy nie mogą oni wyjść na pole i rozpocząć prac polowych. Pola często są ostrzeliwane, bądź zaminowane. Kolejne problemy stanowią: brak możliwości dostawy środków ochrony roślin i nawozów, brak dostępu do paliwa oraz energii, jak również nie ma możliwości przetwarzania dostępnych surowców. Jak podkreśliła Magalestka poinformowała, że wszystko to co znajduje się we wschodniej części Ukrainy zostało zbombardowane, a magazyny środków ochrony roślin są zaminowane.

W celu choć częściowego wykorzystania wyprodukowanych na terenie Ukrainy surowców, Magaletska chciałaby skorzystać z możliwości ich przetworzenia w zakładach znajdujących się na terenie Polski. Mogłyby zostać przetworzone zboża, warzywa, owoce czy inne produkty rolne. Część przetworzonej żywności wróciłaby do Ukrainy, natomiast część stanowiłaby zabezpieczenie humanitarne dla Ukraińców, w celu odciążenia krajowej produkcji.

Obecnie Ukraina nie ma możliwości eksportu swoich surowców, dlatego chce nawiązać także  współpracę barterową, w celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Ukrainy oraz dla armii.

Źródło: KRIR

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.