20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: Ukraina liczy na możliwość przetwarzania w Polsce artykułów rolnych

- Strona ukraińska liczy na możliwość przetwarzania w Polsce artykułów rolnych, a później przesyłania produktów na Ukrainę. Ponadto przez Polskę miałby iść eksport zboża z Ukrainy – poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dziennikarz TVP1 pytał wicepremiera o najpilniejsze potrzeby związane z pomocą żywnościową dla Ukrainy.

Jak poinformował Henryk Kowalczyk, ukraińscy ministrowie rolnictwa i gospodarki liczą „na pomoc żywnościową w postaci pomocy humanitarnej, ale również pomoc w postaci przetwórstwa”. Wyjaśnił, że do Polski mogłyby docierać „zboże czy inne artykuły, surowce rolne”. Następnie po przetworzeniu w Polsce wracałyby na Ukrainę.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że na Ukrainie zakłady przetwórcze bardzo ucierpiały. „Również eksport zboża z Ukrainy mógłby przechodzić przez Polskę (…), bo porty na Morzu Czarnym są wyłączone” – dodał.

Z kolei Polska może być krajem tranzytowym dla surowców ukraińskich, tylko trzeba to profesjonalnie zorganizować i monitorować. Polskie firmy logistyczne mogą czerpać z tego źródła duże korzyści. Dla polskich przetwórców to również ogromna szansa – powiedział Zenon Daniłowski w wywiadzie dla Portalu Spożywczego podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/bulgaria-wprowadzila-tymczasowy-zakaz-importu-ukrainskiej-zywnosci/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.