14 czerwca 2025

Kosmiczna technologia na poziomie gleby: poznaj Nirby

Nirby to przeniesienia kosmicznych technologii do poziomu gleby. Utalentowany zespół transformuje rolnictwo. Jak skorzystać?

Piotr Lazarek, student trzeciego roku na Uniwersytecie w Pensylwanii zbudował marsjańskiego łazika w wieku 15 lat. Dziś, jako 23-latek wdraża kosmiczną technologię w rolnictwie. „Zdałem sobie sprawę, że mój marsjański łazik nigdy nie zostanie użyty na Marsie, ale jeśli go nieco dostosuje, to będę mógł pomóc naszym lokalnym rolnikom w ich problemach” – mówi Piotr Lazarek, założyciel Nirby.

Jako nastolatek, pochodzący z Pawłowic w woj. Śląskim założyciel Nirby pasjonował się inżynierią i technologiami kosmicznymi. Pewnego dnia, podczas lekcji chemii, dowiedział się, że sąsiednia wieś straciła swoje uprawy z powodu zwiększonego stężenia jonów aluminium w glebie, co mocno odbiło się na całej lokalnej społeczności.

75 mld dolarów rocznie rozpływa się w powietrzu

Właśnie to wydarzenie zainspirowało go do przeniesienia kosmicznych technologii do najbardziej przyziemnej branży. Piotr odkrył, że brak badań gleby zmusza rolników do stosowania znacznie większej ilości nawozów niż to potrzebne. W konsekwencji, 65% wszystkich nawozów nigdy nie jest wykorzystywanych przez uprawy, lecz spłukuje się do naszych ekosystemów, przyczyniając się do emisji ponad 2 miliardów ton CO2 rocznie. Taki nadmiar wykorzystywanych nawozów przekłada się 75 miliardów dolarów, które co roku po prostu rozpływają w powietrzu.


Trzy grupy rolników

Część rolników nie przeprowadza badań gleby ze względu na ich czasochłonność, wysoką cenę i pracochłonność. Pozostawia to rolników w niewiedzy, co do zapotrzebowania na składniki odżywcze. Biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie plony zależą od dostępnych składników odżywczych, kończą oni na stosowaniu znacznie większej ilości nawozów niż to konieczne. Tylko po to, aby na pewno ich nie zabrakło.

Inni rolnicy starają się bardziej efektywnie zarządzać zasobami, wykorzystując zdjęcia satelitarne do identyfikacji, które segmenty ich pól są bardziej produktywne, a które mniej. Niestety, ta metoda nie mówi im, dlaczego plony były lepsze lub gorsze w danej części pola. Które segmenty wymagają więcej, a które mniej nawozów? Jakie rodzaje nawozów powinny być stosowane? Gdzie dokładnie? Aby odpowiedzieć na te kluczowe pytania, rolnicy muszą dowiedzieć się, jakie są przyczyny różnic w produktywności segmentów. Innymi słowy, sama obserwacja danych satelitarnych to za mało.

Trzecia grupa to ci, którzy używają starych metod badania gleby w laboratoriach. Specyfika tych badań powoduje, że rolnicy muszą czekać tygodniami na wyniki. W efekcie przychodzą do nich nieaktualne dane, ponieważ warunki środowiskowe zdążyły się w przeciągu tygodni oczekiwania mocno zmienić.

Tu do gry wkracza Nirby, które stworzyło przełomowe technologie pozwalające na pełną automatyzację badań. Rolnicy korzystający z subskrypcji Nirby, będą mieć wyniki badań gleby już po kilku minutach

Nirby nagrodzone za technologie badań gleby

Zespół Nirby stworzył system, który zaczyna od wykonania analizy satelitarnej w celu podziału gruntów rolnych na wiele stref produktywności i identyfikacji optymalnych pozycji do badania gleby. Pierwszym krokiem jest po prostu zrozumienie, dlaczego zielone strefy są bardziej produktywne niż czerwone.

Aby to osiągnąć, Nirby wdraża własny system autonomicznych dronów. – Można to postrzegać jako połączenie latającego laboratorium i platformy wiertniczej. Gdy wyląduje w wyznaczonym punkcie testowym, wbija próbnik glebowy w ziemię i przeprowadza analizę spektroskopową. Na koniec, korzystając z kombinacji danych satelitarnych, wyników badań gleby i algorytmów uczenia maszynowego, generujemy pliki umożliwiające automatyczną zmienną aplikację nawozów przez maszyny rolne – mówi Lazarek.


Postępy technologiczne w tej kluczowej, choć zapomnianej branży, przyniosły Nirby wiele sukcesów. Rozpęd Nirby rozpoczął się od pozyskanego grantu z NCBR w wysokości 300 000 złotych. Po czym firma uruchomiła platformę w wersji beta, która szybko przyciągnęła prawie 200 polskich rolników. Kontynuując swoje znaczące osiągnięcia, Nirby właśnie odniosło zwycięstwo na Startup Challenge UPenn 2024. Zdobywając 4 nagrody główne o łącznej wartości 80 000 dolarów.

Technologia dla zrównoważonego i opłacalnego rolnictwa

Technologia Nirby to ogromna szansa dla dużych gospodarstw. Mogą one skorzystać z subskrypcji oprogramowania do zarządzania farmami oraz usług analizy gleby w czasie rzeczywistym liczonych za hektar. Korzystając z ich usług, gospodarstwa mogą osiągnąć do 1000 złotych dodatkowego zysku na hektar przy koszcie zaledwie 120 złotych na hektar, co daje ośmiokrotny zwrot z inwestycji.


Imponujące osiągnięcia Nirby w agrotechnologii są napędzane przez multidyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą eksperci z różnych dziedzin. Zespół techniczny obejmuje Michała Dubrowskiego i Jakuba Kowala, zwycięzców Motorola Science Cup, oraz Jakuba Jurzaka, nagradzanego eksperta od dronów. Zespół uzupełnia Jakub Jędrzejewski, który dostarcza niezbędnej wiedzy mechanicznej ze swoim dyplomem naukowym z Imperial College London. A także projektant UX/UI Paweł Nawara, który dba o to, aby wszystkie technologie Nirby były łatwe w użyciu,. Menedżerka ds. marketingu Olga Ciechalska wykorzystuje swoje doświadczenie do skutecznego promowania ich innowacji.

Podporą dla naukowych wysiłków Nirby jest prof. Andrzej Borusiewicz, specjalista ds. AgroTech, który opublikował ponad 110 prac naukowych. Razem ten utalentowany zespół popycha Nirby do przodu, transformując rolnictwo swoją zaawansowaną technologią. Zaprasza do współpracy rolników, którzy chcą zrewolucjonizować swoje gospodarstwo.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.