Ziemia, która działa jak zaprogramowana? To nie jest już fantazja. Zespół badaczy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin opracował hydrożel nowej generacji. Nie tylko nawadniaj rośliny, ale również kontroluje dostarczanie im substancji odżywczych. „Inteligentna gleba” zapowiada przełom w rolnictwie.
Naukowcy z Texasu opracowali hydrożel nowej generacji. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „ACS Materials Letters”, zespół pod kierownictwem prof. Guihuê Yu opisuje swoje odkrycie — „inteligentną glebę”. Ta ziemia z dodatkiem zaawansowanego hydrożelu ma dwie kluczowe właściwości. W nocy magazynuje parę wodną pozyskaną z powietrza, a w ciągu dnia uwalnia ją. Ponadto kontroluje dostarczanie roślinom niezbędnych substancji odżywczych.
„Inteligentna gleba” w róznym klimacie
Eksperymenty z hodowlą roślin na tej „inteligentnej glebie” przyniosły imponujące wyniki. Okazuje się, że rosły na niej o 138 proc. dłużej, przy jednoczesnym oszczędzaniu 40 proc. wody.
„Ta nowa technologia żelowa może odciążyć rolników, zmniejszając potrzebę częstego nawadniania i nawożenia. Jest również na tyle wszechstronna, że można ją stosować w różnych strefach klimatycznych, od regionów suchych po umiarkowane” – poinformował Jungjoon Park, absolwent UTA, który kierował badaniami.
Przełom w rolnictwie?
Zważywszy na to, że rolnictwo zużywa 70 proc. słodkiej wody na świecie, a w niektórych krajach Azji i Afryki ten odsetek przekracza nawet 80 proc., każde rozwiązanie, które zmniejsza zapotrzebowanie na wodę w rolnictwie, jest niezwykle cenne.
Prof. Yu, współautor badań nad hydrożelami, podkreślił, że: „Globalny niedobór wody w połączeniu z rosnącą populacją ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo żywnościowe”.
Guihua Yu i jego zespół są znani ze swoich innowacyjnych rozwiązań w walce z niedoborem wody. Dwa lata temu wynaleźli żelową folię, która potrafi pozyskiwać wodę nawet z bardzo suchego powietrza. Obecne badania bazują na rozwiązaniach opracowanych podczas prób uzyskania folii. Naukowcy planują teraz przeprowadzić długoterminowe eksperymenty z hodowlą roślin na „inteligentnej glebie” z użyciem różnych rodzajów nawozów.
Źródło: national-geographic.pl, onet.pl
Zobacz też: https://www.pprol.pl/rolnictwo-w-teksasie-z-czym-borykaja-sie-amerykanscy-rolnicy/