26 marca 2025

Gospodarka niemiecka się kurczy

Strajki rolników w Niemczech to niejedyne zmartwienie. Gospodarka niemiecka się kurczy. Czy jest nadzieja na ożywienie w 2024?

Produkcja gospodarcza w Niemczech spadła w ubiegłym roku. Według wstępnych szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, produkt krajowy brutto (PKB) spadł o 0,3% w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według najnowszych obliczeń, w poprzednim roku odnotowano wzrost o 1,9 procent. Gospodarka niemiecka ma objawy kryzysowe.

W pierwszym kwartale produkcja gospodarcza w Niemczech, skorygowana o efekty cenowe, sezonowe i kalendarzowe, wzrosła o minimalne 0,1 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem. Przez drugi i trzeci kwartał PKB w największej gospodarce Europy znajdował się w stagnacji. W ostatnim kwartale produkcja gospodarcza ostatecznie skurczyła się o 0,3 procent, zgodnie ze wstępnymi szacunkami statystyków.

Dlaczego niemiecka gospodarka spowalnia?

Według ekspertów słaba niemiecka gospodarka wynika przede wszystkim z powolnej gospodarki światowej. Ale także z niechęci konsumentów do wydawania pieniędzy w wyniku wysokich stóp inflacji.
Niemiecka gospodarka od prawie czterech lat znajduje się w niemal permanentnym trybie kryzysowym – stwierdza Hamburski Instytut Ekonomii Międzynarodowej (HWWI). Po kryzysie związanym z koronawirusem nastąpił rosyjski atak na Ukrainę w lutym 2022 r. Spowodował on gwałtowny wzrost cen energii i żywności. Konflikt na Bliskim Wschodzie powoduje nową niepewność, podczas gdy niedawny kryzys budżetowy uderza w Niemcy w okresie słabości gospodarczej.

Czy jest nadzieja na ożywienie w 2024?

Ekonomiści są sceptyczni, wskazując na wysoką inflację, która obciąża konsumpcję. Wyższe stopy procentowe spowalniają przemysł budowlany i inwestycje, podczas gdy światowa gospodarka nadal słabnie. Główny ekonomista Commerzbanku Jörg Krämer spodziewa się, że produkt krajowy brutto spadnie o 0,3 procent w 2024 roku. Instytut Makroekonomii i Badań nad Cyklem Koniunkturalnym (IMK) podziela tę ocenę. Prezes ifo Clemens Fuest mówi, że perspektywy gospodarcze Niemiec na 2024 r. są „raczej skromne”: – Według naszych szacunków wzrost gospodarczy wyniesie od zera do jednego procenta. Jeśli jednak sprawy potoczą się źle, może on również spaść na terytorium ujemne”.

Państwo hamulcem gospodarki

Jedną z przyczyn kryzysu jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie projektu budżetu. Orzeczenie z Karlsruhe z 15 listopada zmusza rząd koalicyjny do oszczędności. Tym samym państwo „staje się hamulcem dla gospodarki”, pisze HWWI w perspektywie 2024 roku: „Zmniejszone możliwości finansowania ze strony państwa, w szczególności brak środków w funduszu klimatycznym i transformacyjnym, prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ na chęć firm do inwestowania w obszarach dotkniętych tym zjawiskiem i wzmocnią względy lokalizacyjne.”

W ubiegłym roku państwo niemieckie po raz kolejny wydało więcej pieniędzy niż otrzymało. Według Federalnego Urzędu Statystycznego deficyt rządu federalnego, krajów związkowych, władz lokalnych i ubezpieczeń społecznych w stosunku do całkowitej produkcji gospodarczej wyniósł 2,0 procent w 2023 roku.

O autorze:

Victor Kantelhardt jest autoryzowanym przedstawicielem Stowarzyszenia Krajowego Saksonii – rady gospodarczej Niemiec

Czytaj też: https://www.pprol.pl/protest-rolnikow-w-niemczech-nie-zgadzaja-sie-na-ciecia/

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.