18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Emerytury rolnicze. Wypłata czternastek bez składania wniosku

25 sierpnia ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że wypłaty czternastej emerytury „są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie”.

W przypadku większości osób pobierających świadczenia emerytalne i rentowe, którzy otrzymują pieniądze z ZUS, wypłaty czternastki przypadną w dniu 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc otrzymają czternastkę w październiku.

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę (świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna).

Jak podkreśliła prezes ZUS, czternasta emerytura trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.