20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Dopłaty do materiału siewnego. Cześć rolników nie otrzyma wsparcia?

Samorząd rolniczy zwrócił się do ARiMR o wyjaśnienie zasad obowiązujących w naborze wniosków o udzielenie rolnikom dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego.

W piśmie do ARiMR Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła o zmianę przepisów, tak aby wszyscy rolnicy mogli uzyskać dofinansowanie.

„Co roku wielu rolników składa wnioski w ramach pomocy de minimis w rolnictwie o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowalny. Do wniosku należy dołączyć faktury zakupu materiału siewnego wystawione od 15 lipca roku poprzedzającego złożenie wniosku do 15 czerwca roku złożenia wniosku, pod warunkiem że materiał ten został zużyty w tym okresie do siewu lub sadzenia” – przypomina KRIR.

Jak wskazuje samorząd rolnicy, którzy złożyli wnioski w określonym terminie w sierpniu tego roku, po uzyskaniu informacji, że mogą otrzymać na tych samych warunkach wyższy zwrot, korzystając z tzw. pomocy wojennej, wycofali wnioski o przyznanie dopłaty mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

„Jednakże w praktyce okazało się być inaczej. Okazało się, iż do wniosku musiały być dołączone tylko i wyłącznie faktury VAT. W wielu przypadkach spowoduje to brak uzyskania jakiegokolwiek zwrotu za zużyty materiał siewny” – przekonuje rolniczy samorząd.

W ocenie KRIR konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie zmiany w przepisach, aby warunki otrzymania dofinansowania do nasion były takie, jak przy wspomnianej pomocy de minimis.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.