12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Do producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki trafiło ok. 600 mln zł wsparcia

Ok. 600 mln zł wsparcia trafiło do 58 tys. rolników, którzy do 14 kwietnia sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę - poinformowała ARiMR.

ARiMR poinformowała, że w zakończonym 30 czerwca br. naborze dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane wojną na Ukrainie, zarejestrowano 69,35 tys. wniosków o pomoc. Przypomniano, że jednym z warunków skorzystania z takiego wsparcia było sprzedanie ziarna w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. uprawnionemu podmiotowi. Z danych Agencji wynika, że do 1 sierpnia na konta 57,9 tys. rolników wpłynęło 599,56 mln zł.

Agencja napisała też, że do 31 lipca prowadziła nabór dla producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. Z dostępnych statystyk wynika, że do tej pory zarejestrowano ponad 117 tys. wniosków. Zdecydowanie najwięcej wnioskodawców (24 tys.) prowadzi gospodarstwa na Lubelszczyźnie, a ok. 12 tys. na Mazowszu i w Wielkopolsce. Przypomniano, że budżet wsparcia wynosi 2 mld zł. „Jeżeli okaże się, że pula środków nie będzie wystarczająca, zostanie ona zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki do otrzymania pomocy, ją uzyskali” – zaznaczono.

Na konta ponad 42 tys. pszczelarzy trafiło 75,73 mln zł w ramach dofinansowania do przezimowanych rodzin pszczelich – poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Agencja przypomniała, że po majowej nowelizacji przepisów o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogli ubiegać się producenci gryki. Termin przyjmowania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 r., wsparciem została objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha, wzrosły stawki pomocy.

Rolnicy, którzy złożyli wnioski przed wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia (nabór rozpoczął się 13 kwietnia), mieli czas na korekty w dokumentacji.

Bez zmian pozostał przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka musiały być sprzedane. Ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musiał być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż. Mógł to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należało udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.

Wysokość pomocy była zróżnicowana w zależności od uprawy oraz województwa. Najwyższa jest przeznaczona dla rolników z woj. lubelskiego i podkarpackiego.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.