12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Co nowego w przepisach w 2024 roku? Płatności bezpośrednie

Wraz z nadejściem roku 2024 roku weszły lub wkrótce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rolnictwa. Polityka państwa ma ogromny wpływ na ten dział gospodarki. Zobaczmy, jakie zmiany przewiduje w obszarze płatności bezpośrednich.

Płatności bezpośrednie

1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać następujące przepisy dotyczące płatności bezpośrednich:

  • § 5 rozporządzenia MRiRW z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478).

W efekcie przepis ten wdraża normę GAEC 7 wprowadzającą obowiązek zmianowania i dywersyfikacji upraw. Z uwagi na to, że Rzeczpospolita Polska skorzystała z możliwości przewidzianych w rozporządzeniu 2022/1317, norma GAEC 7 nie była stosowana w 2023 r.

  • § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków oraz trybu udostępniania danych przechowywanych w rejestrach i ewidencjach prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów (Dz. U. poz. 479). Mianowicie przepis ten przewiduje udostępnienie z urzędu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa danych z rejestru producentów konopi włóknistych. A także podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych, na potrzeby przyznawania przez ARiMR płatności do gruntów rolnych. Tych, na których prowadzona jest uprawa konopi.

W efekcie rozwiązanie to przyczyni się do zmniejszenia obciążeń dla rolników poprzez odstąpienie od wymogu dołączenia do wniosku/złożenia odrębnego zaświadczenia o dokonaniu wpisu do ww. rejestru.

Więcej: MRiRW

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.