18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Będą dopłaty dla rolników na wymianę dachów z azbestu

Będzie można z dopłatą zlikwidować azbestowy dach budynku służącego do produkcji rolniczej i zastąpić go nowym pokryciem dachowym. Limit powierzchni wynosi maksymalnie 500 metrów kwadratowych.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Wsparcie ma być udzielane na wymianę pokrycia dachowego, które zawiera azbest i zastąpienie go nowym pokryciem dachowym wolnym od azbestu. Pomoc dedykowana jest budynkom służącym do produkcji rolniczej, na powierzchni nie większej niż 500 m2.

Skorzystać z dopłaty do wymiany dachu będą mogli rolnicy, podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników lub którym przyznano płatności bezpośrednie.

Nabór przeprowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski będą przyjmowane online.

Aby otrzymać płatność końcową, rolnik będzie musiał przed zakończeniem przedsięwzięcia, do dnia złożenia wniosku o taką wypłatę końcową, zobowiązać się do zgłoszenia gminie wymienionego pokrycia dachowego do utylizacji.

Przedsięwzięcie może trwać nie dłużej niż rok od zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z ostatecznym odbiorcą wsparcia i nie później niż do końca grudnia 2025 r.

W założeniu metoda wyliczania kosztów uproszczonych ma być ustalana oparciu o wyliczone przez ekspertów standardowe stawki jednostkowe zł/m2 służące do ustalenia wysokości wsparcia. „Standardowa stawka jednostkowa określa średni koszt w zł wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort rolnictwa szacuje, że w przypadku realizacji projektu skorzysta z niego ok. 81 tys. gospodarstw. Projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji publicznych.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.