18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

BayWa r.e. przyspiesza badania wpływu Agri-PV w uprawach sadowniczych

Firma BayWa r.e. przyspiesza badania wpływu Agri-PV w uprawach sadowniczych dzięki czterem nowym projektom pilotażowym
BayWa r.e. jest wiodącym światowym deweloperem, dystrybutorem, dostawca usług i rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej. Fot. ECOwind

BayWa r.e. przyspiesza badania Agri-PV dzięki czterem nowym projektam pilotażowym w Holandii, Austrii i Niemczech. Systemy te zwane „fruitvoltaic” łączą produkcję żywności i energii pochodzącej ze słońca na tym samym terenie, jednocześnie mając na celu poprawę jakości produkowanych owoców i zmniejszenie ilości odpadów, takich jak folie ochronne powszechnie stosowane nad uprawami. Badane jest zdrowie roślin, ich wzrost oraz produkcja owoców.

W Holandii, BayWa r.e wraz ze swoją holenderską spółką zależną GroenLeven, zbudowała dwa obiekty badawcze Agri-PV w miejscowościach Enspijk i Randwijk, o mocy 105 kWp i 125 kWp. Pilotaże projekty uprawy wiśni i gruszek będą monitorowane odpowiednio przez Fruit Tech Campus i Wageningen University & Research (WUR). Oba projekty dają instytutom badawczym szerokie możliwości przetestowania różnych ustawień instalacji i ich wpływu na owoce.

W Austrii BayWa r.e., wraz ze swoją spółką ECOWind, zakończyła budowę pilotażowej instalacji o mocy 340 kWp dla owoców pestkowych i ziarnkowych, która została zrealizowana wspólnie z ośrodkiem badawczym Haidegg w austriackim Graz.

Ponadto BayWa r.e. i MKG GÖBEL zakończyły budowę pilotażowej instalacji uprawy malin o mocy 115 kWp w Oedheim na południu Niemiec, o przepuszczalności światła około 70 % i konstrukcji odpornej na deszcz. Instytut Badawczy Uprawy Winorośli i Owoców Weinsberg (LVWO) będzie monitorował jakość owoców pod modułami PV.

Dzięki powyższym projektom pilotażowym BayWa r.e. wciąż przesuwa granice w badaniach nad uprawą owoców przy udziale instalacji Agri-PV, a tym samym aktywnie wspiera rozwój agrofotowoltaiki w oparciu o realne doświadczenia, wyniki biznesowe oraz poparcie polityczne dla tego typu projektów. Instytucjami finansującymi projekty są: rząd holenderski, kraj związkowy Styria w Austrii oraz kraj związkowy Badenia-Wirtembergia w Niemczech.

Nasze projekty Agri-PV mogą być świetną odpowiedzią na problemy, z którym mamy obecnie do czynienia, takie jak zmiany klimatyczne, niedobory wody i kryzys energetyczny. Powinniśmy szukać wielofunkcyjnych rozwiązań, które wspierają zrównoważony rozwój w UE, jak i na całym świecie. Odczuwamy duży popyt na nasze rozwiązania Agri-PV, ponieważ dzięki nim ekspansja fotowoltaiki idzie w parze z rolnictwem i ochroną przyrody. Aby można było wykorzystać tą synergię między sektorami, wymagana jest techniczna adaptacja modułu PV, co powoduje wyższe koszty. Niestety, na wielu rynkach kurs polityczny dla Agri-PV nie został jeszcze wyznaczony, aby obsłużyć ten potencjał i popyt. We współpracy ze środowiskiem naukowym pokażemy, że wspieranie projektów agrofotowoltaicznych jest społecznie, środowiskowo i ekonomicznie opłacalne. – komentuje Stephan Schindele, Kierownik Zarządzania produktem Agri-PV w BayWa r.e.

Zmiany klimatyczne i rolnictwo są ze sobą głęboko powiązane. Dzięki naszym dotychczasowym projektom wywarliśmy już pozytywny wpływ na obie te dziedziny, a z naszymi przyszłymi projektami możemy zrobić jeszcze więcej. Maksymalne wykorzystanie połączenia produkcji żywności i energii słonecznej łączy korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Zatem pytanie brzmi: Co należy zrobić, aby stworzyć więcej tego typu projektów? – dodaje Benedikt Ortmann, Globalny Dyrektor Projektów Solarnych w BayWa r.e.

Do końca 2022 roku BayWa r.e. opracowała i zainstalowała 15 projektów Agri-PV w całej UE. W 2023 roku zostaną zbudowane pierwsze projekty Agri-PV poza UE, a do portfolio dołączą nowe aplikacje tzw. „Rangevoltaic”, łączące hodowle zwierząt pastwiskowych – krów, owiec z systemami Agri-PV.

Źródło: BayWa r.e. Polska sp. z o.o.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.