23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Zmiany w kodeksie pracy: dłuższe urlopy rodzicielskie i wyższy zasiłek macierzyński

Nowelizacja Kodeksu pracy, którą przyjął rząd, przewiduje m.in. dłuższy urlop rodzicielski, elastyczną organizację pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy. Jej projekt przygotował resort rodziny.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. rodzicielską.

Według rządowego projektu, wprowadzającego dyrektywę rodzicielską, urlop rodzicielski będzie dłuższy i wyniesie 41 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Dziś to odpowiednio 32 i 34 tygodnie. Ponadto, każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. W przypadku urodzenia dziecka z niepełnosprawnością lub śmiertelnie chorego, urlop rodzicielski zostanie wydłużony do 65 tygodni (do 67, jeśli urodzą się bliźnięta).

Kolejna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Rządowy projekt wprowadza też do porządku prawnego urlop opiekuńczy, czyli pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny (starszym rodzicom czy małżonkowi) wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Zmiany przewidują też bardziej elastyczną organizację pracy m.in. dla rodziców dzieci do 8 lat. Po zmianie przepisów – pracodawcy nie będą mogli zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom opiekującym się dzieckiem do 8 lat.

Natomiast w związku z wprowadzeniem dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE, zmienią się zasady zawierania umów na okres próbny, a pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku (w tym na podstawie umowy na okres próbny) będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.